0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Excel Makro Dersleri

Etiket Sayfası

Excel Makro Dersleri Etiketli Sayfalar

Excel Makro

Excel Makro, tekrarlı yapılan işleri otomatik hale getirmeye yarar. Örneğin; her ayın sonunda hesaplanan maaşları otomatik hale getirebilirsiniz. Microsoft tarafından geliştirilen Excel, dünya çapında kullanılan bir aritmetik tablolama uygulamasıdır.

Excel Makro, harf ve sayı kombinasyonlarından oluşan hücrelerle işleyen, çeşitli komutlarla grafik sentezi, finansal durum, gelir gider Excel Makro bilançosu gibi birçok konuda size çözümler sunar.

Makro ise yapacağınız bir işi en basit haliyle otomatik bir düzene oturtan işlem anlamına gelir. Dolayısıyla Excel üzerinde çoğu zaman kullanılmaktadır. Yine Microsoft tarafından geliştirilen Visual Basic ile oluşturulan makrolarla Excel çok daha kullanışlı bir hale gelir.

Excel Makro Örnekleri

Microsoft ExcelMakro yazmak kolay ve basittirMakro oluşturmakMakroları Görüntüle ve Makro Kaydet diye iki seçenek ile işimiz olacak. Makro Kaydet seçilirse bundan sonra yapılan her türlü işlem kayıt yapılacaktır. Makroları GörüntüleGöreli Başvuruları KullanGöreli Başvuruları KullanGöreli Başvuruları Kullan Göreli Başvuruları Kullan Görünüm – Makrolar menüsünden Makroları Görüntüle seçilerek değişiklik yapılacak makro seçilerek Düzenle

Excel Makro Nedir?

Makro Nedir sorusuna kısaca şöyle cevap verilebilinir; tek bir tık ya da tek tuşa basarak birden fazla işin yapılması için yazılmış komutlar dizisidir. Excel içerisinde yapılan işlemlerin yüzde 100'’üne yakın kısmını makro kodlarına yazarak otomatik yaptırabilirsiniz. Makro içerisinde hem komut hem fonksiyon hem de kendinizin oluşturduğu formülleri kullanabilirsiniz. Excel makro işlemleri için VBA (Visual Basic for Applications) dili kullanılır.

Makrolar genellikle şu durumlar için kullanılır;

Excel VBA Eğitimi

Excel VBA Eğitimi: Excel VBA (Visual Basic Application) Programlama Eğitimi ile, VBA kodlarını kendi uygulamalarınızı geliştirmek için nasıl kullanacağınızı öğrenir, hata ayıklama, kod düzenleme gibi ileri Excel becerileri edinirsiniz.

Excel VBA Eğitimi süresince; fonksiyonlardan nesnelere, Excel hiyerarşisinden, ileri programlama yapılarına kadar bir çok konuda pratik bilgi sahibi olursunuz.

Excel Dersler

Microsoft Excel, bir tablolama yani “spreadsheet” programıdır. Excel, Microsoft Windows ve Apple Macintosh yüklü bilgisayarlarda çalışır. Excel ile birçok finansal analizleri, grafiksel dökümleri, sıralamalar ve listelemeler yapabilirsiniz.

Visual Basic makro programlama dili ile kendi alanında en çok kullanılan programlama yazılımıdır. Masaüstü uygulaması olarak da bilinir. Microsoft Office, ilk defa 1989 yılında Bill Gates’in sahibi olduğu Microsoft firması tarafından üretilmeye başlanmıştır. 2009 yılı verilerine göre ticari işletmelerin en az %80’i mutlaka bir ofis programı kullanmaktadır.

 OFİS DATA