0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Excel Makro Kodları

Etiket Sayfası

Excel Makro Kodları Etiketli Sayfalar

Excel Makro

Excel Makro, tekrarlı yapılan işleri otomatik hale getirmeye yarar. Örneğin; her ayın sonunda hesaplanan maaşları otomatik hale getirebilirsiniz. Microsoft tarafından geliştirilen Excel, dünya çapında kullanılan bir aritmetik tablolama uygulamasıdır.

Excel Makro, harf ve sayı kombinasyonlarından oluşan hücrelerle işleyen, çeşitli komutlarla grafik sentezi, finansal durum, gelir gider Excel Makro bilançosu gibi birçok konuda size çözümler sunar.

Makro ise yapacağınız bir işi en basit haliyle otomatik bir düzene oturtan işlem anlamına gelir. Dolayısıyla Excel üzerinde çoğu zaman kullanılmaktadır. Yine Microsoft tarafından geliştirilen Visual Basic ile oluşturulan makrolarla Excel çok daha kullanışlı bir hale gelir.

Excel Makro Örnekleri

Microsoft ExcelMakro yazmak kolay ve basittirMakro oluşturmakMakroları Görüntüle ve Makro Kaydet diye iki seçenek ile işimiz olacak. Makro Kaydet seçilirse bundan sonra yapılan her türlü işlem kayıt yapılacaktır. Makroları GörüntüleGöreli Başvuruları KullanGöreli Başvuruları KullanGöreli Başvuruları Kullan Göreli Başvuruları Kullan Görünüm – Makrolar menüsünden Makroları Görüntüle seçilerek değişiklik yapılacak makro seçilerek Düzenle

Excel Makro Yazma

Excel makro yazmaGeliştirici Sekmesini açmak için yapılması gerekenler;Excel 2016, Excel 2013 ve Excel 2010’daDosya > Seçenekler > Şeridi Özelleştir’e gidin.Excel 2007’de;Dosya > Excel Seçenekleri >Popüler’e gidin.GeliştiriciExcel Makro Nedir? Excel makro yazmaExcel 2007 makro oluşturmaDikkat!!! Range("A2").SelectActiveCell.FormulaR1C1 = "OFİS DATA ""OFİS DATA " "OFİS DATA”

Excel Kodları

Excel kodlarıMakro yazım alanında yazabileceğiniz gibi GeliştiriciGörünüm menüsü altındaki MakrolarGeliştiriciOffice düğmesine tıklayarak açılan menüden ExcelSeçenekleri tıklanır. Açılan menüden Popüler içerisindeki Şeritte Geliştirici SekmesiniGeliştirici menüsünü açıyoruz. Oradan Makro kaydetMakro Kaydet’

Excel Makro Nedir?

Makro Nedir sorusuna kısaca şöyle cevap verilebilinir; tek bir tık ya da tek tuşa basarak birden fazla işin yapılması için yazılmış komutlar dizisidir. Excel içerisinde yapılan işlemlerin yüzde 100'’üne yakın kısmını makro kodlarına yazarak otomatik yaptırabilirsiniz. Makro içerisinde hem komut hem fonksiyon hem de kendinizin oluşturduğu formülleri kullanabilirsiniz. Excel makro işlemleri için VBA (Visual Basic for Applications) dili kullanılır.

Makrolar genellikle şu durumlar için kullanılır;

 OFİS DATA