0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL KOŞULLU BİÇİMLENDİRME

Excel programı veriler üzerinde işlem yapmak için geliştirilmiştir. Veriler üzerinde süzme, sıralama, biçimlendirme, verileri kullanarak matematiksel işlem yapma gibi işleri yapmak için Excel benzeri elektronik tablolama programları kullanılmaktadır.

Excel de bir hücrenin ya da birden fazla hücre grubunun belli şartı sağlaması halinde belirgin olmasını istediğimiz durumlar olabilir.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Yukarıdaki resimdeki listedeki verileri bu “Excel Koşullu Biçimlendirme” kullanarak istediğimiz şekilde düzenleyelim. Örneğin sınıftaki öğrencilerin notlarını girdiğimiz bir tablomuz olduğunu düşünürsek 100 üzerinden 50’den düşük alanlar kırmızı olsun 50’den büyük olanlar ise yeşil olsun böyle bir liste hazırlamamız gereke bilir.

Excel Koşullu Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

Excel Koşullu Biçimlendirme işlemi diğer Excel işlemleri gibi kolay ve pratiktir. Yapılması gereken ilk önce ne yapılacağını önceden belirlemektir. Yukarıdaki resimdeki verilerimizi kullanarak Excel Koşullu Biçimlendirme Nasıl Yapılır? Konusuna örnek verelim.

Öncelikle Excel Koşullu Biçimlendirme yapılacak bölgeyi fare ile seçmeniz gerekiyor. Örneğimizde B2 hücresi ile D10 arasında kalan hücreler üzerinde işlem yapılmasını istiyoruz. O nedenle B2 ile D10 hücrelerini seçiyoruz.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Seçim işlemi sonunda notlarımızın yazıldığı hücreler olan B2 ile D10 hücreleri seçildi. Seçimi göstermek için ise Excel o seçilen alanın etrafını çizgi ile belirginleştiriyor. Ayrıca seçili alandaki hücrelerin rengi diğer hücrelere göre daha koyu oluyor.

Excel Koşullu Biçimlendirme

B2 ile D10 arasındaki hücreleri seçip Koşullu Biçimlendirme menüsünden Hücre Kurallarını Vurgula’ya tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir ekran gelecektir.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Burada koşul olarak ne vermemiz gerekiyorsa onu seçmemiz gerekiyor. Bizim örneğimizde notlarımızın 50’den büyük ve 50’den küçük şeklinde 2 olasılıklı bir biçimlendirme yapacağız. O neden Büyüktür.. kısmına tıklıyoruz.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Excel seçilen verileri analiz ederek verilerin ortalamasını hesaplıyor ve Şundan BÜYÜK OLAN hücreleri biçimlendir: alanına o değeri yazıyor örneğimizde 72,5 olarak ortalamayı hesaplamış. Bizim örnekte 50 sınır olacağı için oraya 49 yazıyoruz. Neden 49 diye aklınıza gelirse 50 ve 50’den yukarısı şartımızdan dolayı en alt sınırı 49 olarak belirliyoruz.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Koşullu Biçimlendirme işleminde farklı farklı biçimlendirme yapmamız mümkündür. Hazır biçimlerden seçebiliriz. Daha önceden belirlenmiş biçimlerden birisini seçtiğimizde o koşula uyan hücreler seçilen renk ve dolguda olacaktır.

Excel Koşullu Biçimlendirme Formülü

Excel Koşullu Biçimlendirme işleminde koşullar ve biçimlendirmeler sizin istediğiniz gibi değilse Excel’i dizayn edenler onunda çözümünü programın içerisine koymuşlar. Yapmanız gereken Koşullu Biçimlendirme ‘ye tıkladığınızda en altta Yeni Kural diye bir seçenek eklenmiş ona tıklamanız.

Sizin istediğiniz şartlara göre Yeni Kural ekleyebilirsiniz.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Yeni Kural eklerken de size yine bir sürü seçenek sunarak sizleri kural oluştururken yalnız bırakmıyor Excel. Ekleyeceğiniz Yeni Kural’ın kriterlerinin neler olacağı ile ilgili size gerekli seçenekleri sunarak kuralınızı sağlıklı şekilde oluşturmanız sağlanıyor.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Excel ile yapılan işlerde verilerimizin çok olduğu düşünüldüğünde bazen hazırlanan listelerin bazı değere sahip olan hücrelerin farklı ve dikkat çekici olmasını isteyebiliriz. Bunun için Excel Koşullu Biçimlendirme işlemini yaparak bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Excelde Koşullu Biçimlendirme yapabilmek için koşullarınızın ne olduğunu önceden belirlemek lazım. Birde elinizdeki verilere göre biçimlendirme şeklini seçebiliriz.

Excel Koşullu Biçimlendirme Örnekleri

Excel Koşullu Biçimlendirme için birçok örnek vermek mümkündür. Bu yazımızda da sizler için iki tip biçimlendirme örneği hazırlamış olduk. Birinci örnek hücre değerine göre hücrenin renginin değişmesini sağladık, ikinci örnekte ise tarihe göre hücrenin koşullu biçimlendirmesini yaptık. Koşullu Biçimlendirme Excel şeklinde aramalar yapılınca birçok örnek ve uygulama karşımıza çıkacaktır.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Örneğimizde adet verisine göre adetlerin yazıldığı hücrenin içeriğine renk skalası eklemesi yapılıyor. Buna benzer renk skalalarının yanı sıra farklı şekilde biçimlendirmede yapabiliriz. Burada uygulayabileceğimiz koşullu biçimlendirme çeşitleri elimizdeki verilere göre farklılık gösterecektir. Hisse senetleri yada hava durumu ve sıcaklıkların verilerini koşullu biçimlendireceksek ona göre biçimlendirme seçmemiz gerekecektir.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Koşullu Biçimlendirmeyi kullanarak her veri grubu için farklı bir koşul verebilirsiniz. Excel verdiğiniz o koşula göre biçimlendirmeyi yapacaktır. Yukarıdaki örnekte tarih için farklı Alış adedi için farklı fiyat ve tutar için farklı Koşullu Biçimlendirme uygulandı.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Excel Koşullu Biçimlendirme Tarih

Koşullu Biçimlendirme işlemi hem sayılar hem metin hem de tarih üzerinde kontrol yapılarak gerçekleştirilebilinir. Hazırladığımız tablolarda biçimlendirme işlemlerinin tarih bazlı biçimlendirilmesi gerektiğinde Excel Koşullu Biçimlendirme Tarih kullanılmalıdır. Diğer biçimlendirme işlemlerinden farklı yoktur burada biçimlendirme kriteri olarak tarihler dikkate alınmaktadır.

Aşağıdaki örnekte verilerimiz arasına tarih bilgisi de eklendi.

Excel Koşullu Biçimlendirme
Excel Koşullu Biçimlendirme

Tarihe göre veriler biçimlendirilirse tarih kıstasına göre renklendirme yapılmaktadır. Tarih kıstası olarak da Dün, Bugün, Yarın, Son 7 Gün, Geçen Ay, Gelecek Ay gibi tarihsel kıstaslar dikkate alınmaktadır.

Excel Koşullu Biçimlendirme Kopyalama

Excelde bir işlemi birden çok yapma gereği duyabilirsiniz. Bir hücre için uyguladığınız özellikle ve biçimlendirmeyi başka hücreler içinde aynen geçerli olmasını sağlayabiliriz. Bunun için excel’in Biçim Boyayıcısı aletini kullanabilirsiniz. Biçim Boyayıcısı’nın kullanımı basittir.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Hangi biçim aktarılacaksa biçimin aktarılmasını istediğiniz hücrenin üzerine tıklıyorsunuz. Sonra yukarıdan Biçim Boyayıcısı’nın üzerine tıklayıp o hücrenin biçimini hafızaya alıyorsunuz. Sonra biçim aktarılmasını istediğiniz hücre ya da hücrelerin üzerine tıklayarak biçim aktarılmasını yapıyorsunuz.

Biçim boyayıcısı sayesinde daha önce zaman harcayarak hazırladığınız hücrelerin biçimlerini saniyeler içerisinde diğer hücrelere uygulayabilirsiniz. Biçim boyayıcısı ile hücrenin her türlü özelliği diğer hücreye aktarılmaktadır. Hücre veri tipi, kenarlıklar, renk, font, dolgu, formül bütün özellikler diğer hücreye aktarılmaktadır.

Excelde Hücre Boyama

Bazı hücrelerdeki verilerin vurgulamasını isteyebilirsiniz. Bunun için, Dolgu Rengi’ni kullanabiliriz. Vurgulamak istediğiniz hücrelerin arka plan rengini veya desenini değiştirerek bu işlemi yapabilirsiniz. Dolgu rengini değiştirmek istediğiniz hücreyi yada hücreleri seçerek birden çok hücrenin rengini aynı anda istediğiniz renk yapabilirsiniz.

Excel Koşullu Biçimlendirme

Excel Eğitimi

Küçük büyük herkes için her konuda eğitim gerekli olabilir. Bu en küçük ve basit bir konu olabileceği gibi çok büyük komplike işlerde de eğitim görmek gerekebilir. Excel eğitimi de gerekli olan ve eğitim alındığında Excel ve benzeri programları daha verimli ve faydalı kullanabilirsiniz. Excel eğitimi ile excel’i oluşturan en küçük birim olan hücre özelliklerinden başlayarak çeşitli formüllerin yazımı ve kullanımına kadar her türlü gerekli bilgi verilmektedir.

Excel Kursu

Excel ve benzeri programların öğretilmesi için çeşitli seviyelerde Excel kursları düzenlenmektedir. Size en uygun kursun hangi seviye olduğu belirlemek için kurs alacağınız yerde uzmanlardan destek almanız faydanıza olacaktır. Excel kursları, giriş seviye Excel kursu, ileri Seviye Excel kursu olmak üzere genelde ikiye ayrılırlar.

Giriş seviye Excel kursunun içeriğinde Excel nedir ve Ne işe yarar, Hücre Nedir, Hücre adreslerini nasıl kullanılır, Hücre, satır, sütun, sayfa işlemleri, Excel'de veri türleri nelerdir? gibi basit konuları içermektedir.

İleri Seviye Excel Kursunun içeriği Veri Tabanları, Fonksiyonlar, Özet Tablolar, Listeler, Verilerin İncelenmesi, Grafikler oluşturmak gibi daha komplike ve detaylı işlemleri içermektedir.

PAYLAŞ


 OFİS DATA