0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL DOSYASINA ŞİFRE KOYMA

Excel dosyasına şifre koyma işlemi Excel kullanan herkesin bilmesi gereken bir konudur. Microsoft firması her geliştirdiği programda kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlamak için çeşitli güvenlik önlemleri koymuştur. Bu güvenlik seçeneklerinden biriside dosyaların şifrelenmesidir. Dosyaların şifrelenmesi ile hazırladığınız dosyalar meraklı gözlerden uzak tutulur.

Excel Dosyasına Nasıl Şifre Koyulur?

Eğer dosyayı yeni oluşturmuşsanız dosyayı kayıt ederken şifre koyabilirsiniz dosya daha önce oluşturulmuş ise de sorun değil dosyayı açıp şifre koyabilirsiniz.

Excel Dosyasına Şifre Koyma

Excel dosyasına şifre koymak için yapılması gereken öncelikle şifre koyacağınız dosyayı Excel ile açmanız gerekiyor. Dosyanız açık iken Dosya Menüsünden Farklı Kaydet’e tıklamanız gerekiyor. Dosya adı, Kayıt türü gibi bilgileri değiştirmek isterseniz değiştirebilirsiniz ama değiştirmenize gerek yoktur. Araçlar’a tıklayarak açılan menüden Genel Seçenekler tıklanmalıdır.

Açılan Genel Seçenekler ekranı sizden iki şifre belirlemenizi isteyecektir.

Açma Parolası: Dosyayı sadece açmak için gerekli olan paroladır. Bu parolayı bilen kişi dosyayı açar görür ama dosya üzerinde değişiklik yapamaz. Yapsa bile yaptığı değişikliği aynı dosya üzerine kayıt edemez. Yani sizin hazırladığınız dosyayı sadece okuya bilir ama değiştiremez.

Değiştirme Parolası: Okuma parolasından farklıdır. Dosyayı bu parola ile açan kişi dosya üzerinde değişiklik yapabilir. Yaptığı değişikliği dosya üzerine kayıt yapabilir.

Salt Okunur Öner : Bu seçenek aktif edildiğinde dosyanın hem açma hem de değiştirme parolasına sahip kişiler açtıklarında dosyanın otomatik yedeklenmesinin yapılıp yapılmamasına karar verebilir. Otomatik kayıt etme işlemi istenmiyorsa bu özellik aktif edilmelidir.

Not: Açma parolası ile Değiştirme parolası aynı olabileceği gibi farklı farklıda olabilir.

Excel Dosyasına Şifre Koyma

Dosyayı açmak için üzerine tıkladığınızda dosya şifrelenmiş ise ilk önce Dosya Açma parolasını soran ekran gelecektir. Eğer parola yanlış girilirse hata mesajı çıkacaktır.

Excel Dosyasına Şifre Koyma

Açma parolası girildikten sonra Değiştirme parolasını soran giriş ekranı gelecektir. Değiştirme parolası bilinmese bile dosya sadece okumak için açılabilir.

Excel Dosyasına Şifre Koyma

Şifrenin yanlış girilmesi halinde hata mesajı çıkacaktır. Eğer şifre elimizde yoksa dosyayı sadece okuma amaçlı açabiliriz. Bunun içinde yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Salt Okunur tıklanarak dosya sadece okuma amaçlı açılabilir.

Excel Dosyasına Şifre Koyma

Excel dosyasına şifre koyma işlemi dosya ilk kayıt edilirken ya da farklı kaydet işlemi sırasında yapılmaktadır. Yazımızın önceki bölümlerinde ayrıntılı şekilde de anlatıldı. Yukarıda da bahsedildiği gibi Excel dosyasına şifre koyma dosyanın ilgili olmayan kişilerin eline geçmesinin önüne geçmektedir.

Excel Dosyasına Şifre Koymak

Excel dosyasına şifre koymak profesyonel olarak çalışan kişilerin dosyalarındaki bilgilerin korunması için kullandıkları yöntemlerdendir. Excel’de yapılmış her türlü dosyaya şifre koyarak verilerinizin, çalışmalarınızın, grafiklerinizin üçüncü şahısların eline geçmesini engelleye bilirsiniz.

Excel Dosyasına Şifre Kaldırma

Excel dosyasına şifre koymak kadar koyulmuş şifrelerin kaldırılması da önemlidir. Excel dosyasındaki şifrelerin kaldırılması için şifreli dosyanın her iki şifresinin de bilinmesi gerekiyor. Dosyanın hem açma hem de değiştirme parolası girilerek açılması gerekiyor. Dosya açıldıktan sonra Farklı Kaydet menüsünden Araçlar- Genel Seçenekler tıklandığında dosyanın şifresinin girildiği ekran gelecektir.

Excel Dosyasına Şifre Koyma

Yukarıdaki resimde de görüleceği üzere daha önce girilen Açma Parolası – Değiştirme Parolası alanlarındaki şifreler * şeklinde görülüyor. Bu alanlardaki şifreler silindiğinde ve dosya kayıt edildiğinde bu Excel dosyasına şifre kaldırma işlemi yapılmış olacaktır.

Excel Dosya Şifreleme

Excel dosya şifreleme kolay olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken bir konudur. Şifrelenen ve şifreleri unutulan Excel dosyalarının kurtarılması ve açılması çok sıkıntı çıkarmaktadır. Şifresi unutulan dosyalar tam yüzde 100 kurtarılamamaktadır. O nedenle kullanacağınız şifreleri unutulmayacak şekilde belirlemeniz gerekiyor. Şifrelerin unutulmaması gerekiyor. Bulunması zor olacak şifreleri seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Excel şifre koyma her dosya için gerek olmayan bir işlemdir. Önemsiz olan dosyalarınızı şifrelemenize gerek yoktur.

Excel Şifre Kırıcı

Daha önce şifrelenmiş ve şifreleri unutulmuş Excel dosyalarını açmak için Excel şifre kırıcı kullanan kişiler vardır. Burada dikkat edilecek tek şey eğer dosyanız önemli ise ve bir şekilde o bilgilere ulaşmanız gerekiyorsa o dosyanın açılması gereklidir. O nedenle bu konularda bu işi profesyonel olarak yapan kişilerden yardım almanız en doğrusu olacaktır. Excel dosya şifre kırma işleminde unutulmaması gereken eğer dosya sizin kendi hazırladığınız ve size ait bir dosya ise bu dosyayı açmak için her yöntem uygulanabilir. Ama dosya başka kişilere ait ise bu dosyanın ne şekilde olursa olsun şifresinin kırılması uygun ve doğru değildir.

Excel VBA Şifre Kırma

Excel dosyalarının Excel içinde Visual Basic kodları yazılarak şifrelerinin kırılması yöntemidir. Bu yöntem ile dosyanın orijinal şifresi bulunamıyor ama dosya üzerinde koruma varsa bu koruma kaldırılabiliniyor.

PAYLAŞ


 OFİS DATA