0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL DOSYA UZANTISI

Bilgisayardaki dosyaların hangi programın dosyası olduğunu belirtmek için dosyaların uzantıları mevcuttur. Örneğin; Microsoft Office üzerinden kaydedilen dosyaların uzantıları ".xls" dir. Excel dosyalarının bilinen uzantısı xls’dir. Excel dosya uzantısı olarak hem xls hem de xlsx kullanılmaktadır. xlsx daha kapsamlı ve yeni versiyonun kullandığı dosya tipidir. Excel 2003’den sonra xlsx olan dosya uzantısına geçilmiştir.

Excel Dosya Uzantısı

Normal bir kullanıcının dosya uzantıları ile pek işi olmaz aslında ama her türlü bilgiyi öğrenmek gerektiğinden işletim sistemlerinde dosya uzantılarının görülmesini sağlamayı bilmek gerek. Windows işletim sistemlerinde dosya uzantıları genellikle gizlenmiştir. Eğer dosya uzantılarını görmek isteniyorsa bunun açılması gerekmektedir.

Excel Dosya Uzantısı

Bilinen dosya uzantıları gizlendiği için dosyaların sadece adları gözükmektedir.

Excel Dosya Uzantısı

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi klasör seçenekleri değiştirildiğinde dosya uzantıları da artık görülecektir. Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle önündeki tik kaldırılması gerekiyor.

Excel Dosya Uzantısı Nedir?

Excel dosya uzantısı son versiyonda xlsx’dir. Excel 97-2003 versiyonunda ise dosya uzantısı xls’dir.

Excel Dosya Uzantısı

Yukarıdaki resimde hem Microsoft Office Excel 97-2003 çalışma sayfası şeklinde olan Excel dosyası vardır hem de Microsoft Office Excel Çalışma Sayfası şeklinde olan Excel dosyası vardır.

Dosya uzantısının önemi büyüktür. Excel’in son versiyonu ile hazırlanan bir Excel çalışma dosyasını daha eski versiyona sahip Excel’de açamaya bilirsiniz. O nedenle Excel’de çalışma dosyanızı kayıt yaparken buna dikkat etmek gerekmektedir.

Excel Dosya Uzantısı Değiştirme

Genel olarak Excel dosyalarınız Kaydet’e bastığınızda kullandığınız Excel versiyonunun uzantısına göre kayıt olacaktır. Dosya uzantıları konusunda en çok karşılaşılan sorunlardan birisi şudur; siz son versiyon Excel kullanıyor olabilirsiniz ama dosyanızı açıp kullanacak kişide son versiyon kurulu değildir. Böyle durumlarda sizin hazırladığınız çalışma dosyası o kişide açılmayacaktır. O nedenle dosyalarınızı bu durumu da göz önüne alarak önceki versiyonlarda açacak şekilde kayıt etmeniz gerekmektedir. (.xlsx) olarak kaydettiğinizde açılmayacaksa (xls) olarak kaydetmeniz gerekir. Bazen de çalışma kitabınızı başka dosya türlerine PDF ya da XPS yada (txt) metin dosyası çevirmek isteyebilirsiniz.

Excel Dosya Uzantısı

Excel ile yapmış olduğunuz çalışmanızı kayıt yaparken karşınıza çıkacak olan Excel’in desteklediği dosya türleri yukarıdaki resimde görülmektedir. Excel’i kullanırken sık kullanılan dosya türleri bunlar olduğu için bunlar ilk başta karşımıza çıkmaktadır. Daha farklı dosyalar ile çalışmamız gerekiyorsa Diğer Biçimler tıklandığında çalışmamızı farklı dosya türlerinde kaydetme seçenekleri karşımıza çıkacaktır.

Excel Dosya Uzantısı

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Excel dosyanızı birçok farklı formatta kayıt yapabilirsiniz. Burada dikkat edilecek tek nokta dosyanızın artık Excel dosyası olmayacağının bilinmesidir. Böyle bir kayıt yapma işlemi sırasında Excel size kayıt yaparken uyarı mesajı verecektir.

Excel Dosya Uzantısı

Açık dosyayı farklı dosya şeklinde kaydetmek istediğiniz de yukarıdakilere benzer uyarı mesajları ile Excel size uyarı verecektir. Bunlara dikkat etmek gerekmektedir.

Excel Dosya Uzantısı Hatası

Excel dosya uzantısı hatası almanız iyi bir şey değildir. Eğer Excel dosyalarınız bozulmamışsa böyle bir hata ile karşılaşılması çok zordur. O nedenle böyle bir durum oluşmuşsa dosyalarınızın bozulmamış olduğundan emin olun. Excel dosyalarının bozulma nedenlerinden birisi virüslerdir diğeri ise kaydedilen yerden okunamamasıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınız da bu iki durumu gözden geçirin.

Excel Uzantılı Dosya

Excel uzantılı dosya demek Excel ile oluşturulmuş çalışma dosyaları demektir. Excel dosyalarının uzantıları (xls) ya da (xlsx) şeklinde olur. Yazımızın önceki bölümlerinde de bahsedildiği gibi Excel versiyonları arasında uzantı farkı oluşmaktadır.

Excel Dosya Uzantısı

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi hem versiyonlar arasında uzantı farklıdır hem de dosyanın içinde barındırılacak bilgiye göre de dosya uzantısı değişmektedir. Örneğin makro içeren Excel dosyasının uzantısı xlsm’dir. ikili dosya denilen tipteki Excel dosyasının uzantısı ise xlsb’dir.

Microsoft Excel Uzantısı

Microsoft Excel dosyalarının uzantısı genellikle xls olarak bilinmektedir. Excel’in dosya uzantısı programın ilk versiyonundan beri xls’dir. Excel 97-2003 versiyonuna kadar bu uzantı standart kabul edilmiştir. Microsoft Office Excel: .xls, xlsx dosya uzantılarını kullanmaktadır. Excel dosyasının içindeki verilere göre dosya uzantısına ek gelse de asıl ilk harfler değişmemektedir. Örneğim makro içeren Excel dosyalarının uzantısı xlsm dir.

Excel Dosyası Nasıl Açılır?

Excel dosyası nasıl açılır? Sorununun tek cevabı yoktur. Açmak istediğiniz dosyanın üzerine gelip çift tıklayarak dosyanın açılması sağlanabilir. O dosyanın açılması için gerekli olan program yüklü ise dosya açılacaktır. Xls dosyaları için bilgisayarda Excel yüklü olması lazım aynı şekilde xlsx dosyaları için ise Excel’in yeni versiyonu yüklü olması lazım.

Excel Dosya Uzantısı

Yukarıdaki resimde de gösterildiği gibi Excel dosyası açma yöntemlerinden biriside farenin sağ tuşu ile görevlerden Aç seçilmesidir.

Excel Dosya Nasıl Açılır?

Excel dosyası nasıl açılır. Excel açıkken ve Excel açık olmadan iki şekilde yapılabilinen bu işlemde Excel açık olmadan nasıl yapıldığı yukarıda anlatıldı.

Excel içinden Excel dosyası nasıl açılır. Bunun için birkaç yapılması gereken Excel ana menüden Aç tıklanarak açılmak istenen dosya seçilir. Aç işlemi için CTRL+O tuşlarını da kullanabilirsiniz.

Excel Dosya Uzantısı

PAYLAŞ


 OFİS DATA