0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

MİCROSOFT EXCEL KULLANIMI

Bilgisayarı oyun ve eğlence amacının dışında kullananlardan iseniz bilgisayarınızdaki yüklü programlar arasında mutlaka Microsoft Office program seti ya da bunların işlevlerini yapan muadil programlar vardır. Günümüzdeki ev kullanıcılarının bilgisayarında bile Office program seti ya da benzerleri kurulu olarak gelmektedir.

Microsoft Office program setinin içinde yer alan Excel, kardeşleri olarak bilinen Word ve Powerpoint gibi herkesin açıp kullandığı bir program değildir. Microsoft Excel’i kullananlar genellikle Excel ile neler yapılacağını bilen ve işlerini yapabilmek için Excel’e ihtiyaç duyan bilinçli kullanıcılardır. O nedenle Microsoft Excel kullanımına ihtiyaç duyanlar Excel’in gücünün farkındadırlar. Onlara göre Excel güçlü tablolama ve hesap programının adıdır. Genellikle Excel ile sayılar, grafikler, veriler, listeler vb iş hayatına yönelik işler ve işlemler yapılır.

Microsoft Excel Kullanımı

Yukarıdaki resimde bir çalışma kitabında ne kadar sayfa açılabileceğini görüyoruz. Buradaki 255 sayısı sizi yanıltmasın Microsoft firması Excel’i geliştirdikçe açılabilinecek sayfa sayısı da her sürümde artırılmaktadır. Önceki versiyonlarda en çok açılabilinecek sayfa sayısı 127 idi daha önce 63 idi. Her versiyonda bu sayı daha da yukarı çıkarılmaktadır.

Microsoft Excel Kullanımı

Yukarıda bahsedilen aynı durum sayfadaki satır ve sütun sayıları içinde geçerlidir. Satır ve sütun sayıları her versiyonda artarak devam etmektedir. Microsoft Excel kullanımı zor olmamakla beraber Excel’in kardeşleri olan Word ve Powerpoint kadarda kolay değildir. Excel’i kullanarak kurcalayarak Excel bilginizi artırabilirsiniz.

Excel 2007 sürümünde çalışma sayfası boyutu 16.384 sütun ve 1.048.576 satırdan oluşmaktadır. Excel'in daha önceki versiyonlarda ise 256 sütun ve 65.536 satır idi. Excel 2007 versiyonu için hesap yapacak olursak bir sayfa 16.384 X 1.048.576 sayısı kadar hücre vardır. Bunun anlamı da bu kadar farklı veriyi bir dosyaya yazabiliriz demektir.

Excel Kullanımı Resimli Anlatım

Excel programı da her program ve uygulama gibi zaman içerisinde gelişmiştir. Programda bu gelişim yaşanırken bazı bölümleri olabildiğine basit bırakılmışken bazı bölümlerin kullanımı yapısı gereği daha zor kalmıştır. Excel kullanımı resimli anlatım yazıları ile zor olan bölümler kolaylıkla öğrenilebilinir. Örneğin Excel’de grafik konusunu kavramak için grafik konusu resimli anlatım ile Excel kullanımı konuları işimizi görecektir.

Microsoft Excel Kullanımı

Her Excel çalışma dosyası sayfalardan oluşmaktadır. Excel sayfaları da satır ve sütunlardan oluşmaktadır. Satır ve sütunun birleşim noktalarına da “hücre” denilmektedir. Excel’de girilen her bilgi hücrelere girilmektedir. Bir hücreye yazı, rakam, tarih, formül vb her türden bilgi girmek mümkündür.

Microsoft Excel Kullanımı

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi seçilen bir hücre için aynı Word yazı programında yaptığımız işler olan yazı tipi, renk, yazı boyutu gibi işlemleri ekrandaki düğmeleri kullanarak kolayca yapabiliriz. Excel menülerinde yer alan düğmelerin (buton) çoğuna zaten Word ve Powerpoint programlarından aşina bulunmaktayız. Bütün ofis programlarında menüler genel olarak birbirine benzerlik göstermektedir. Excel’de diğer Microsoft programlarında olmayan Excel’e özgü Formüller – Veri – Sırala gibi menü ve düğmeler vardır.

Excel Programı Kullanımı

Excel programı kullanımı sanıldığı kadar zor değildir. Excel kullanmayı öğrenen ve Excel’e aşina olanlar ilerleyen zamanda bilgisayar üzerinde bütün işlerini Excel kullanarak yapma eğilimi yaşamaktadırlar.

Microsoft Excel Kullanımı

Yukarıda Excel’e özgü iki tane menünün alt düğmeleri (buton) görülmektedir. Elektronik tablolama ve hesaplama yapan programlara özgü olan bu düğme ve menüler Excel’i bu denli güçlü yapan kısımlarıdır.

Excel Eğer Kullanımı

Yazımızın geçen bölümlerinde de bahsedildi Excel veriler üzerinde çalışan bir uygulamadır. O nedenle veriler ile alakalı her şeyi kolaylıkla yapmalıdır, yapıyor, yaptırmalıyız. Excel’in veri işleme kapasitesinin yanında birde fonksiyonlar kullanarak yazılan formüller ile yapılan işlemler vardır. Eğer fonksiyonu da Excel kullanırken en sık başvuracağımız fonksiyonların başında gelmektedir. Eğer fonksiyonu bir şartın olup olmadığını kontrol amacıyla kullanılır. İngilizcesinin IF olmasından dolayı Excel if kullanımı olarak da bilinir.

Microsoft Excel Kullanımı

Excel Eğer kullanım ı şekli şu şekildedir;

· IF - EĞER(Bir şey Doğru ise, o zaman bir şey yap, değilse başka bir şey yap)

Yani

  • EĞER(karşılaştırma yap, Karşılaştırma Doğruysa Yap, Karşılaştırma Yanlışsa Yap)
Microsoft Excel Kullanımı

Excel işlev ekle düğmesi kullanılarak formül yazıldığını daha önceki yazılarımızdan biliyoruz. Eğer fonksiyonunun kullanımı sanıldığı kadar zor değildir. Birkaç örnek yapılması ile fonksiyonun kullanımı kolayca öğrenilecektir. Excel Eğer kullanımıyla alakalı daha geniş bilgi için sitemizde bulunanYazı 1.Yazı 2,Yazı 3, Yazı 4 yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Excel Düşeyara Kullanımı

Tablodaki ya da belli bir aralıktaki bilgileri satıra göre arayarak bulunması gerekiyorsa Düşeyara fonksiyonunu kullanılır. Örneğin bir otomobil parçasının fiyatını parça numarasına göre bulmak isteniyorsa ya da öğrenci numarasına göre öğrencinin aldığı notların bulunması gerekiyorsa böyle durumlarda Düşeyara fonksiyonu kullanılır. Excel düşeyara kullanımı birkaç deneme yaptıktan sonra görüleceği gibi kolaydır. Öğrenilmesi kolaydır. Excel düşeyara fonksiyonunu öğrendikten sonra sayfalar arası veri kontrollerinin ne denli kolay olduğunu anlayacaksınız.

Düşeyara fonksiyonu nasıl kullanılır?

=DÜŞEYARA(Aranan, Aranılan Yer, aranan bulunca dönecek değerin sütun numarası, YANLIŞ veya 1/DOĞRU).

Microsoft Excel Kullanımı

Excel Düşeyara kullanımı için yukarıda bir örnek gösterilmiştir. Numarası girilen bir öğrencinin aldığı not, Adı, soyadı gibi bilgiler Düşeyara kullanarak tablodan getirilmektedir. Yukarıdaki örnekte H4 hücresine yazılan =DÜŞEYARA(H3;A3:D18;2;YANLIŞ) formülü ile öğrencinin adı listeden getirilmiştir. Aynı şekilde H5 ve H6 hücrelerine de uygun formüller yazılmış ve soyadı ve notu bilgisi listeden getirilmiştir. İngilizce VlookUp fonksiyonu Türkçeye Düşeyara diye çevrilmiş ve Türkçe Excel’lerde bu VlookUp fonksiyonu Düşeyara şekilde yazılmakta ve kullanılmaktadır. Excel vlookup kullanımı da aynı düşeyara gibidir.

Excel formülleri

Excel formülleri nin yazımında fonksiyonlar kullanılmaktadır. Bu yüzden fonksiyonların iyi bilinmesi gerekir. Excel işlerinde ne oranda formül kullanmışsanız o işin güvenli ve hatasız olma olasılığı o oranda yükselecektir.

Excel Dersleri

Excel komplike bir programdır. Excel programının kendi başınıza bütün detaylarıyla öğrenilmesi hem zaman alacaktır hem de tam manası ile öğrenilmeyecektir. O nedenle Excel’i tam ve randımanlı kullanabilmek için Excel dersleri almanız gerekebilir. Eğitim kalitesine güvendiğiniz kurum ve kuruluşlardan Excel kursu alabilirsiniz.

İş hayatında irili ufaklı birçok işletmenin çok farklı alanda sayısız işlerinin hatasız ve hızlı yapılması için Excel ya da Excel benzeri programlara gereksinimi vardır. İşyerleri için bu denli elzem bir program olan Excel’i tam ve hatasız kullanan personel kaliteli ve tercih edilen personeldir.

Excel Kullanımı PDF

Excel nasıl bilgisayar programları arasında özel bir konuma sahip ise PDF dosya şeklide doküman hazırlama ve dağıtım alanında özel bir konuma sahiptir. Excel kullanımı hakkında PDF şeklinde doküman bulmak çok kolaydır. PDF şeklinde dosyalar genellikle hazırlayan tarafından hazırlandıktan sonra üzerinde değişiklik yapılmaz sadece okumak ve faydalanmak için kullanılır. O nedenle bir konu hakkında doküman hazırlayıp paylaşma gereği duyanlar genellikle PDF dosyası şeklinde hazırlar ve paylaşırlar . Excel kullanımı ile alakalı hem görsel hem de yazı şeklinde çok doküman mevcuttur.

PAYLAŞ


 OFİS DATA