0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCELİ AKTİF KULLANAN 6 MESLEK

Günümüz ticaret pazarında Microsoft Excel, en çok kullanılan web yazılımlarından bir tanesidir. MS Excel, önemli iş kararları vermek için karmaşık problemleri çözme ve basit veri girişi ile geniş bir uygulama kapasitesine sahiptir. Bu yüzden yeşil X markası ile Excel logosu para manasına gelmekte ve Excel’in ekonomik olarak şirketler üzerindeki önemini temsil etmektedir.

Problem çözme, veri analizi ve iyi kazançlar elde edeceğiniz fikirlere sahip olmak istiyorsanız, Excel'i profesyonel bir şekilde gerekmektedir.

Aşağıda, dünyanın en çok kullanılan yazılımlarından biri olan Excel’i, iş hayatında yoğun bir şekilde kullanan meslekleri tanıyacaksınız.

Yatırım Bankacılığı Analisti

Yatırım bankacılığı 20. yy’ın son çeyreğinde büyük önem kazanmış ve insanlar bu mesleği kariyerleri için garanti bir iş olarak görmüştür. Bu tarihten sonra yatırım bankacılığı, bu alanda peşinden en çok koşulan mesleklerden biri olmuştur. Yatırım bankacılığı analisti bir çok iş yapar; ama genellikle zamanlarının çoğunu, şirketlerin birleşmesi ve satın alınması veya halka arz fiyatları çalışmalarıyla harcarlar.

Müşterileri ikna etmek için yapacağı her anlaşma, öncesinde büyük bir hazırlık gerektirir. Bu işlerin büyük bir çoğu; finansal gelir tablosu, bilanço, işlem analizleri, satın alma, değerlendirme ve iskontolu para akışı gibi görevler, MS Excel ile yapılır. Excel grafik fonksiyonları kullanılarak, bu meslekte kariyer yapmak isteyen yatırım bankacılığı analistleri, profesyonel bir yetkinliğe erişirler.

Yönetim Danışmanı

Son yıllarda giderek popülaritesi artan yönetim danışmalığı, bu işe yeni atanacaklar için sağlam bir kariyer olanağı sunar. Bir danışmanlık hizmetinin yaptığı ilk iş, birinci elden konunun analizi ve kapsamlı verileri bir araya toplamaktır. Böylelikle işlerinde veri girişini kontrol etmek için regresyon analizi, veri bölümlemesi, mevcut varyasyonlar, gerekli analizleri yapmak için finansal kontroller ve pivot tabloları oluşturmak için profesyonel bir şekilde MS Excel kullanmaya ihtiyaç duyarlar.

Muhasebeci

Çoğu insan muhasebeci kelimesini duyduğu an, aklına vergiler gelir. Muhasebecilik hala dikkat çekici bir meslek olarak kabul edilmekte ve birçok sektörde önemli bir konumda bulunmakta ve bu yüzden büyük bir rağbet görmektedir. Muhasebecilerin görev tanımı oldukça geniştir.

Muhasebeciler günlerinin çoğunu hesap yapmakla geçirmekte ve bu hesaplamalarını MS Excel üzerinden gerçekleştirmektedirler. Profesyonel bir şekilde MS Excel kullanan muhasebeciler işlerinde daha başarılı ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmaktadırlar.

Pazarlamacılar

Pazarlama sektörü özellike son on yılda sayılarla uğraşılan bir çalışma alanına dönüşmüştür. Sonuç olarak pazarlama sektörü gereksinimleri açısından analitik ve yaratıcı özellikler istemektedir. Geleneksel olarak pazarlamacıların işi, yeni pazar fırsatları bulmak ve Excel ile ürününüzün değerlerini müşterilere iletmektir. MS Excel, yeni pazar fırsatlarını ve araştırmalarını ortaya çıkarmak için mükemmel bir araçtır. MS Excel özelliklerini kullanarak müşteri ile iletişime geçmek en verimli yollardan birisidir.

İş Zekası Analistleri

Bir iş zekası analisti, yöneticilerin bir şirketin rekabetçi konumunu sürdürmek veya geliştirmek amacıyla, bilinçli iş kararları almalarına yardımcı olmakla sorumludur. Analist, geçmiş ver ve eğilimleri işlemek, buna göre güçlü ve zayıf yönleri ortaya çıkarmakla sorumludur. Bir iş zekası analisti MS Excel’i kullanarak, verilerin işlenmesini ve sağlıklı sonuçlar ortaya çıkmasını sağlamaktadır. MS Excel ile kıısa zamanda başarılı ve güvenli sonuçlar edinmektedir.

Yöneticiler

Excel’de yöneticilerin kullanabileceği birçok uygulama bulunmaktadır. Bir yönetici, planlama ve kontrolü, envanterden sermayeye, kaynaktan bütçeye kadar işindeki etkileri ve bunun gibi bir çok görevi MS Excel ile gerçekleştirebilir. Finansal modelleme, veri analizi, pazar analizi, mali raporların hazırlanması, proje yönetimi, kaynakların korunması ve stok takibi gibi birçok iş MS Excel ile yapılır. Yöneticiler, MS Excel ile güçlerine güç katarlar.

Sonuç olarak bir çalışan için MS Excel’in faydaları saymakla bitmez. Profesyonel Excel becerilerine sahip çalışanlar kariyerinde hızlı bir şekilde yükselme şansı bulurlar. Siz de profesyonel bir şekilde Excel kullanmak istiyorsanız, MS Excel Eğitimlerine katılıp becerilerinizi üst seviyelere çıkartabilirsiniz.

PAYLAŞ


 OFİS DATA