0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL HÜCRE KORUMA

Excel genel olarak değerli verilerin tutulduğu tablolar içerir. Tabi ki Word ile yazılı belgelerinde değeri büyüktür. Ancak Excel de bazı verilerdeki bir rakamın değiştirilmesi bile büyük sıkıntılara ya da zararlara yol açabilecektir. Bu nedenle de Excel hücre koruması çalışanların imdadına yetişmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere bir hücrenin güvenliğini sağlamak ve sehven de olsa değiştirilmesinin önüne geçmek amaçlı olarak yapılmaktadır.

Excel hücre kilitleme olarak ifade edilen bu işlem istenilmesi durumunda şifrelemek yöntemi ile değiştirilmesinin imkânsızlaştırılması da mümkün olabilmektedir. Ancak genel itibariyle Excel hücre koruma işlemi hatalı yapılacak işlemler adına kullanılmaktadır. Bazı durumlarda da güvenlik amaçlı olarak kullanılması mümkündür.

Excel hücre koruma işlemi iki aşamalıdır. Öncelikle olarak kilit kaldırma ardından da sayfa koruma yapılmalıdır.

Excel’de Kilit Kaldırma

Excel hücre koruma ekleyebilmek için öncelikle kilit kaldırmak gerekmektedir. Bunun için kilitlenecek olan hücre ya da hücreler seçilim mausun sağ butonu tıklanarak “ Hücre Biçimlendir” seçilir. Açılan pencerenin en sağ menüsü olan “Koruma” menüsü içerişimdeki “Kilitli” kutucuğunun işareti kaldırılır.

Excel Hücre Koruma

Bu aşamadan sonra yapılacak olan işlemler tamamlanır ve hangi hücreler kilitlenecek ise seçilir. Bu aşamadan sonrası Excel hücre koruma işlemidir.

Excel Sayfayı Korumaya Alma

Excel hücre koruma işleminin ikinci basamağı olarak karşımıza sayfa koruması gelmektedir. Bunun için öncelikli olarak bir önceki açıklamamızda kaldırdığımız kilidin yeniden aktif haline getirilmesi gerekmektedir. Bunun için hücreye sağ tıklamak ve “Hücre Biçimlendirme” işleminden “Koruma” sekmesi açılmalı ve “Kilitli” kutucuğu işaretlenmelidir. Excelde hücre koruma işleminin son aşaması olarak “ Gözden Geçir” menüsü altında yer alan “Sayfayı Koru” araç çubuğunu tıklamak olacaktır.

Excel Hücre Koruma

Bu işlem esnasında dilenir ise parola da koyulabilecektir. Açılan pencerede parolayı yazmak yapılacak değişikliklerde parola istenmesini sağlayacaktır. Excel hücre koruma nasıl yapılır sorusunun cevabı da bu kadar kolaydır aslında.

Excel hücre koruma bu kadar basit ise de bazı durumlarda bu korumanın kaldırılması da gerekebilir. Bunun için yine “Gözden Geçir” menüsü altında yer alan “ Sayfayı Koru” araç çubuğunun “Korumayı Kaldır” olarak değiştiğini göreceksiniz. Bu araç çubuğu ile sayfa korumasını kolaylıkla kaldırabilirsiniz. Excel hücre koruma kaldırma işlemi de tek tıklama ile tamamlanabilecektir.

Excel Hücre Koruma

Bu iki işlemi, yani sayfayı koruma altına almak ya da sayfa korumasını kaldırma işlemlerini sayfa isminin sağ tıklanması ile gerçekleştirmek te mümkündür.

Excel Hücre Koruma

İleri Excell derslerinde üzerine bastırılarak anlatılan Excel hücre koruma konusu basit olduğu kadar da gereksinimi olan bir durumdur.Elektronik tablolar ile çalışmanın en büyük dezavantajı hata payının yüksek olmasıdır. Bu nedenle çoklu çalışma ortamları başta olmak üzere sayfa koruması gerçekten de çok işlevsel olabilmektedir.

Excel’de Hücre Sabitleme

Excel ücre sabitleme ile Excel hücre koruma işlemi farklı şeylerdir. Bunları birbirine karıştırmamakta yarar var. Hücre sabitleme bir işlemi yapmak için oluşturulan formülde hep aynı noktadan veri almaya olanak sağlamaktır.

Excel dersleri alanlar bilirler. Bir formül uygulanmış hücrenin sağ alt köşesindeki “+” işaretinden aşağıya çekildiğinde formül alt hücrelere de uygulanır. Ancak bizler bazen formüldeki bir bilginin sabit hücreden alınmasını isteyebiliriz. Bu durumda formülde değişken olan hücre koordinatlarının başına “$” işareti koymak yeterli olacaktır. Daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki resim incelenebilir. Görüldüğü üzere Euro değeri alt formüllerde hep sabit uygulanıyor.

Excel Hücre Koruma

Formülü sabit hücreden almak için normal formül yazdıktan sonra “F4” tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Böylece hücre sabitleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Excell dersleri almak ancak uygulama yapmak ile tam yetkinlik kazandıracaktır. Bu nedenle bol bol uygulama yapmanızda yara bulunmaktadır.

PAYLAŞ


 OFİS DATA