0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL KISAYOLLARI

Microsoft Excel bilmek ve kullanmak artık bilişim sektörü çalışanları için olmasa olmazlar arasına girdi. Bilgisayar biliyorum diyen hemen hemen herkes Word, Excel, Powerpoint gibi Microsoft'un ofise programlarından birisi ile mutlaka çalışmıştır.

Microsoft firmasının geliştirmiş olduğu programların çoğu işleyiş olarak aynı mantık ile çalışmaktadır. Yine çoğunlukla aynı simgelerden oluştuğu için kullanıcılar yeni bir program ile karşılaştığında zorluk çekmemektedir. Program menüleri, işlem düğmeleri hatta kullanılan kısayollar bile aynı olunca kullanıcılar yeni karşılaştıkları ya da ilk defa çalıştırdıkları programı zorluk çekmeden kullanabilmektedirler.

Microsoft programlarının bu denli güçlü aynı zamanda tercih edilir olmasının nedenlerinin başında kullanıcı dostu program üretmeleri gelmektedir. Bunun yanı sıra çoğu konuda standartları onların belirlemiş olmaları diğer bir etkendir.

En basitinden ekranda bulunan bütün yazı yada nesneyi seçmek için her zaman CTRL+A kullanılır. “Hepsini seçmek” için kullanılan bu iki tuş genel kabul görmüş tuşlardır. Her çeşit program geliştirici “hepsini seçmek” işlemi için CTRL+A’yı belirlemektedir.

Excel Kullanımı

Excel kullananlara olan ihtiyacın her geçen artıyor olmasından dolayı insanlar Excel eğitimi alma yolları aramaktadırlar. Excel öğrenme işlemi kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Öğrenecek kişinin algısına ve kabiliyetine göre değişecektir.. Bazıları uygulayarak öğrenir bazıları ise birilerinin anlatması ile öğrenir o nedenle Excel’i verimli kullanabilmek için profesyonel olarak bu işi yapan kurumlardan destek alınmalıdır.

Excel Klavye Kısayolları

Bazı şeyleri yaparken hız önemlidir. Yapılacak işlemin mahiyeti itibariyle kısa bir süre gerekir ama işin yapılışı anında kesintiye uğramaması gerekir. İşte bu durumu göz önüne alan programcılar bazı şeylerin daha kolay ve hızlı yapılması için klavye kısa yollarını programlamışlardır. Klavyede bir iki tuşa basarak yapılacak işlem hızlıca yapılabilmektedir. Microsoft ofis programı olsun ya da diğer programlar olsun işleri hızlı yapmak istiyorsanız klavye kısa yollarını iyice öğrenmeniz gerekiyor.

Microsoft Excel Kısayolları

Excel kullanırken işimizi kolaylaştıran kısa yollar vardır. Bunlardan en çok kullanılanlarının neler olduğunu ve ne işe yaradıklarını resimli olarak göreceğiz.

CTRL+A Hepsini Seç: Sayfada bulunan her şeyin seçilmesi gerektiği zamanlarda kullanılan tuş bileşimidir. Sayfadaki her şeyin silinmesi, taşınması, özellik değiştirilmesi vb işlemler için hızlıca bütün verilerin seçilmesini sağlamaktadır. İşlemi yapmak için Resim1’de de görüldüğü gibi ya CRTL+A ya basılması gerekiyor ya da sayfanın sol üst köşesinde bulunan kutucuğa basılması gerekiyor.


Microsoft Excel Kısayolları

CRTL+C: Seçili hücreyi/hücreleri kopyalar: Hücrelerimizdeki bilgileri başka sayfaya ya da başka programlara aktaracaksak onları öncelikle seçiyoruz. Sonra CRTL+C tuşlarına basıyoruz. Bu şekilde o bilgiler hafızaya kayıt ediliyor. Aynı işlemi hem klavye tuşları ile yapabiliriz hem de faremizle yardımıyla yapabiliriz. Resim2’de ok işareti ile gösterilen yerdeki düğmeye basarak da aynı işi yapmış oluruz.


Microsoft Excel Kopyalama

CTRL+V: Yapıştır: Daha önceden panoya(hafızaya) aldığımız içeriği imlecin bulunduğu noktaya ekler. Eğer bir şey seçilmiş ve bu komut uygulanmış ise o seçilen bilgi panodan gelen yeni bilgi ile değişir. CTRL+V komutunu kullanabilmek için nesne, metin ya da hücre içeriği önceden panoya alınmış olması gerekir. Panoda herhangi bir bilgi yoksa yapıştır işlemi uygulanamaz. Resim3’de de görüldüğü gibi ister CTRL+V tuşlarını kullanarak isterse yapıştır düğmesine basarak bu işlem yapılabilir.


Microsoft Excel Yapıştırma

CTRL+X: Kes: Seçili hücreyi/hücreleri kesmeye yarar. Kesilen bilgi eski yerinden silinir panoya alınır. Panodan başka yere yapıştır yapılabilir. Eğer kesilen bilgi panoda iken başka bir şey kopyala ya da kes işlemine tabi tutulursa panodaki eski bilgi üzerine yenisi yazılır. O nedenle kes işlemi dikkatli kullanılmalıdır. Resim4’de de olduğu gibi KES işlemi için hem CTRL+X kullanıla bilir ya da yukarıdan Kes(makas) işareti olan düğme kullanılabilir.


Microsoft Excel Kesme

CTRL+Z: Geri Al: Yapılan hatalı işlemi iptal etmek için kullanılan tuşlardır. Bazen bir şeyi denemek için bazen de yanlışlıkla bir şeyler yaparız. Bu işlemi hiç uygulanmamış gibi eski haline geri getirmek için kullanacağımız en önemli komutlardan birisidir.

CTRL+Y (yinele): Geri alınan işlemi tekrar eski haline getirmek için kullanılacak tuş birleşimidir. Aynı işi F4 tuşuna basarak da yapabiliriz.

Excelde Klavye Kısayolları

Her programı kullanırken klavye fare birlikteliği ile programı kullanmak her zaman için önemlidir. Bazen fare ile yapılacak olan şeyleri klavye ile daha hızlı yapabilmekteyiz. Aynı şekilde klavye ile yapılması zor olan şeyleri de fare ile kısa sürede yapabiliriz. Ofis programlarını hızlı ve etkili kullanmak isteyenlerin kesinlikle klavye kısa yollarını iyi bilmesi gerekmektedir.

CTRL+K : Kalın biçimlendirme uygular veya kaldırır.

CTRL+T : İtalik biçimlendirme uygular veya kaldırır.

CTRL+A: Alt çizgi uygular veya kaldırır.

CTRL+5: Metnin üzerini çizer veya çizgiyi kaldırır.

CTRL+9: Seçili satırları gizler.

CTRL+S: Aktif olan dosyayı son hali ile kayıt eder

CTRL+P: Yazdır iletişim kutusunu açar

CTRL+O: Dosya aç iletişim kutusunu açar

Programlar Excel Kısayolları

Bilgisayar dünyasında genel olarak aynı işlemleri yapmak için aynı tuşlar kullanılmaktadır. Bunlar genel kabul görmüş görevlerdir.

OK Tuşları: Excel bilindiği gibi her satırda birden çok hücrenin olduğu sayfa yapısından oluşmaktadır. Hücreler arası gezinti yapabilmek için klavye üzerindeki sağ-sol-aşağı-yukarı ok tuşlarını kullanmak gerekir.

DELETE: Hücrenin içindeki bilgileri ve formülleri silmeye yarar. Hücreye uygulanmış olan biçim var ise Delete ile biçim silinmez. Yani hücre rengi, yazı büyüklüğü, yazı rengi vb bilgiler bu işlemden etkilenmez. Delete’yi uygulamak için klavye üzerinde bulunan üzerinde Del yazan tuşa basmak gerekir.

HOME: Çalışma sayfasında farenin bulunduğu satırın ilk hücresine gitmek için kullanılır.

PAGE DOWN: Çalışma sayfasını bir sayfa aşağı kaydırmaya yarar.

PAGE UP: Çalışma sayfasını bir sayfa yukarı kaydırmaya yarar.

Excelde Kısayolları

Bilgisayar piyasasında artık F tuşlarının görevlerini bilmeyen yoktur. Eğer bilmedikleriniz de varsa bir an önce bu tuşların görevlerini (en azından belli başlılarının) öğrenilmesi gerekir. Bilgisayar kullanırken olmazsa olmaz F (fonksiyon) tuşları vardır. Aynı şey Excel kullanırken de geçerlidir. Excel kullanırken bunlardan nasıl yararlanabiliriz onları aşağıda göreceğiz.

F1: Yardım: F1 tuşu deyince aklımıza yardım gelmektedir. Bütün ofis programlarında F1 yardım menüsünü açmaktadır. Eğer bir konu hakkında yardıma ihtiyacınız varsa o zaman F1 ‘e bastığınızda yardım menüsü açılacaktır. Belirgin bir konu hakkında direk yardım almak istiyorsanız o konuda iken ya da fareyi o bölümün üstene bırakıp F1’e basılırsa direk o konu ile ilgili yardım menüsü açılacaktır.


Microsoft Excel Yardım

Yukarıdaki Resim5’de olduğu gibi fareyi “Metni Kaydır” üzerine bırakıp da F1(yardım) ‘a basıldığından metni kaydır işleminin nasıl olacağını gösteren yardım bölümü açılacaktır. Resim6’da olduğu gibi bir ekranla karşılaşırız.


Microsoft Excel Hücredeki Metini Kaydırma

F2: Düzenleme: Hücre içindeki bilgileri, formülleri değiştirmek için kullanılır. Düzenleme yapılacak hücre üzerinde iken F2’ye basılır. Aynı işi fare ile çift tıklama ile yapabiliriz.

F7: Yazım Denetimi: Aktif olan hücrenin içeriğinin yazım denetimine tabi tutulması için kullanılır. Yazım denetimi iletişim kutusu açılır. Dilbilgisi kurallarına göre denetim yapar.

Excel Kısayolları Değiştirme

Excel kullanımı sırasında sık kullanılan bazı komutlar ve düğmeler vardır ki onların her an gözünüzün önünde olması gerekir. Bu şekilde olması sizin iş akışınızı ve veriminizi olumlu etkileyecektir. İşte o sık kullanılan komutların ekranda daima gözünüzün önünde bulunması için neler yapılacak onu göreceğiz.


Microsoft Excel Diğer Komutlar

Resim7’de olduğu gibi Excel ilk kurulduğunda genellikle üst menüde fazla kısa yol tuşu olmuyor. Oraya kullanıcılar kendileri sık kullandıkları komutları isteklerine göre ekliyorlar. Yukarıda resimde ok ile gösterildiği gibi “Diğer Komutlar..” seçildiğinde aşağıdaki görüntüye benzer bir ekran gelecektir.


Microsoft Excel Hızlı Araç Çubuğu

Excelde Kelime Arama

Çalışma sayfasında bazen girilen bilgilerin aranıp bulunması, hatta o bilgi ile başka bir şeyin değiştirilmesi gerekebilir. Böyle durumlarda imdadımıza yetişen Excel komutu ise arama işlemidir. Arama işlemi menüsünü açmak için CTRL+F tuşlarına bastığımızda karşımıza Resim9’da olduğu gibi bir ekran çıkmaktadır. Arama işlemi iki amaç için kullanılır birincisi bul işlemi ikincisi ise bul ve değiştir işlemidir.


Microsoft Excel Bul Değiştir

Arama iletişim kutusunun kullanımı kolaydır. Bul bölümünde bulunmasını istediğiniz değeri yazıyorsunuz arama işlemine başlıyor ve sizi uyuşan ilk değere götürüyor.

Bul ve değiştir birlikte kullanılan işlemlerdir. Değiştir işlemi yapacaksanız o zaman Bul değil Değiştir seçilmelidir. Orada ise “ Aranan” ve “Yeni Değer” kısımları doldurularak değiştir ya da tümünü değiştire basıldığında sayfanızda aradığınız bilgiyle uyuşan bütün bilgiler yeni değer ile değişecektir.

PAYLAŞ


 OFİS DATA