0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL TABLO HAZIRLAMA

Microsoft Excel programı Office paketi içerisinde en çok tercih edilenlerden birisidir. Çünkü bu program hem hesaplama, hem formüllerle destekleme hem de rapor verme özelliği nedeniyle kurum ya da kuruluşlar tarafından fazlaca tercih edilmektedir. Özellikle Excel tablo hazırlama özelliği ile de oldukça özel bir programdır. Saatlerce tablo oluşturup veri girişine hazırlamak ciddi zaman kayıplarına neden olabilecektir. Ayrıca stillerle kendimize en uygun tabloyu oluşturmak da Excel ile çok basittir.

Excel Tablo Oluşturma Aşamaları

Excel tablo hazırlama işleminin en özel sonucu satırların istenildiği gibi kolayca renklendirilebilmesidir. Bundan sonrası Excel formülleri ile desteklenebilir. Bunun için tek yapılması gereken oluşturulacak olan tablonun sütun sayısını bilmektir. Öncelikli olarak “Ekle” menüsü altında yer alan tablo araç çubuğu seçilir. Bunun için “CTRL+L” tuş kombinasyonu da kullanılabilir.

Excel tablo hazırlama

Burada “Tablo” Araç çubuğu tıklandığında karşımıza bir pencere çıkacaktır. Excel tablo hazırlama parametreleri istenecektir. İçeriğe hem satır numarasının hem de sütun harfinin başına “$” işareti eklenmesi gerekir. Yani hangi sütunun hangi sütuna kadar sürdüğünü buradan belirleyebiliyoruz. Eğer birden fazla sütunu seçiyor isek araya “:” koymamız gerekirken tek hücre seçersek araya bu işareti koymaya gerek olmayacaktır.

Excel tablo hazırlama

Excel tablo hazırlama işlemi esnasında açılan pencereye direkt hücre bilgilerini yazmak yerine maus yardımı ile tablo ekleyeceğimiz alanı seçmek daha kolay olacaktır.

Excel tablo hazırlama

Oluşturulan Tablonun Stilini Değiştirme

Excel tablo hazırlama işleminde size default stilde bir tablo oluşturulacaktır. Ancak bunu istediğiniz gibi şekillendirme şansızın da olacaktır. Excel tablo yapma girilecek verilerin niteliğine göre fazla sütundan ya da satırdan oluşabilir. Stiller “Giriş” Menüsünün altında yer alan “Tablo olarak biçimlendir” araç çubuğu ile gerçekleştirilir. Sizlere birçok sitil önerisi sunacak olan Excel, tercihinize göre tablonuzu düzenleyecektir.

Excel tablo hazırlama

Tablo Verilerinden Sonuçlar Çıkartmak

Tablonuza verilerinizi girdikten ve gerekli formülleri ekleyerek aradığınız sonucu elinize aldıktan sonra artıp ipler sizin elinizde olacaktır. Tabloyu oluşturmak ve stillerle renklendirmek sadece görsel kısımdır. Bu aşamadan sonra Excel özet tablo oluşturma işlemi ile istediğiniz raporu elde etme olanağınız olacaktır.

Excel pivot tablo oluşturma da denilen bu işlemi “Ekle” menüsü altında yer alan “PivotTable” araç çubuğu ile gerçekleştirebilirsiniz. Sizlere raporlarınızı oluşturabileceğiniz kriterleri belirlemeniz için bir pencere açılacaktır. Excel tablo hazırlama konusunda bu ayrıntıya girmeyip olup İleri Excel eğitim dokümanlarımızda PivotTable hakkında ayrıntılı bilgiye erişebileceksiniz.

Excel tablo hazırlama

Excel tablo yapmak kolay olduğu kadar da işlevseldir. İstenmesi durumunda üst satırın sabitlenmesi de mümkündür. Bunu yapmak için ilk tablo oluşturma esnasında açılan pencerede ilgili kutucuğun işaretlenmesi yeterli olacaktır.

Excel de tablo oluşturmak ve gerekli verilerinizi girmek programın işlevselliğini tamamlamıyor. Bu aşamadan sonra özet tabloların yanında Excel grafik oluşturma işlemi de yapabilirsiniz. Bunun için “Ekle” menüsünün altında yer alan grafikler kategorisi içindeki örnek grafik modellerinden birini seçmeniz yeterli olacaktır.

Excel tablo hazırlama

Kendi Tablo Stilinizi Oluşturma

Microsoft Excel tablo nasıl yapılır diye endişe etmenize gerek yok. Çünkü bu program size en düzgün Excelde çizelge oluşturma şansını verirken isterseniz kendi tablo stilinizi belirleyip kaydetme olanağı da sunmaktadır.

Kendi sitilinizi oluşturmak için oluşturduğunuz tablonun içerisine girin. “Görünüm” menüsü altında yer alan “ Tablo olarak biçimlendir” araç çabuğuna girip en altta yer alan “Yeni tablo stili” yazısına tıklamanız gerekir.

Excel tablo hazırlama

Tablonuzun Hücresini Şekillendirin

Microsoft Excel tablo oluşturma işleminde hücre stillerini de değiştirerek tablonuza daha da bir görsellik katma olanağınız var. Bunun için de “Görünüm” menüsü altında yer alan “Hücre Sitilleri” araç çubuğunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Excel tablo hazırlama

Bu işlemde de yine tablo sitilinizi oluşturmada olduğu gibi hücre sitilinizi de belirleyebilir ve ilerleyen zamanlarda bu stili kullanabilirsiniz.

Excel tablo hazırlama

Excel tablo oluşturma örnekleri ile çalışarak konumuzu daha iyi kavrayabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki Microsoft Excel öğrenmek için bol miktarda uygulama yapmanız gerekmektedir.

PAYLAŞ


 OFİS DATA