0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCELDE SATIR EKLEME

Excel özelliği itibariyle tablolar ile çalışmaya olanak veren ve hesaplama yapma şansı tanıyan bir ofis programıdır. Özellikle uzun listelerin alt alta satırlara eklenmesine olanak vermesi nedeniyle bazı zamanlarda yeni satırlara ya da fonksiyonlara ihtiyaç olabilmektedir. Bu durumda Excelde satır ekleme işlemi yapılması gerekir.

Fazla sayıda olmayan satırların arasına ekleme yapılması gerekecek olursa normal manuel satır ekleme yapmamız mümkündür. Ancak bu satır sayılarının artması durumunda ve sürekli Excelde satır ekleme işlemi yapılacak olursa manuel işlem ciddi zaman kayıplarına neden olabilecektir. Bu durumda ileri Excel uygulamaları gerekebilecektir.

Manuel Yöntemle Excelde Satır Ekleme

Bu işlemde nereye satır eklemesi yapılacak ise bir satır seçilir. Ve sağ tıklayıp “Ekle” seçilir. Böylece bulunulan hücrenin bir üzerine tek satır eklenecektir.

Excelde Satır Ekleme

Eğer Excelde satır ekleme işlemi birden fazla satır için uygulanacak ise eklenmesi gereken satır sayısı kadar satır seçilerek sağ tıklama ve “Ekle” seçeneği tıklanması yeterli olacaktır. Görüldüğü üzere Excel boş satır ekleme işlemi oldukça basit bir işlemdir.

Excelde Satır Ekleme

Ancak bu satır sayısının yüzlerce olduğunu varsayacak olursak işler biraz zorlaşabilecektir. Ancak sürekli aynı işlem yapılacak ise bu işlemi makro olarak kaydetmek ve devamlı kullanmak daha iyi bir çözüm olabilecektir.

Makro Kaydederek Satır Ekleme

Göreli makro kaydetme işlemi ile Excelde satır kaydetme işlemi de yapmak olasıdır. Bu işlem için dikkat edilmesi gereken iki unsur vardır. Birincisi makro kaydetmeye başlarken satırın ekleneceği alanın altına gelmek gerekir. Diğeri ise kayıt işlemini tamamlamadan önce bir alt hücreye geçmek olmalıdır. Biraz daha ayrıntıya girmemiz gerekecek olursa;

Excel satır ekleme yapılacak olan satırın bir altındaki hücreye gelin. Ardından “Görünüm Menüsü” altında yer alan “ Makrolar” araç çubuğunu seçin. Makro Kaydetme anında kısa yol atamamız gerekecektir.

Excelde Satır Ekleme

Ancak bu esnada ataması yapılacak olan harfin başka amaçlı kullanıp kullanılmadığını bilmemiz gerekiyor. Excel sayfası içerisinde hataya mahal vermemek adına kısa yol tuşunu “Shift + Harf” olarak yapmakta yarar var.

Excelde Satır Ekleme

Excelde satır ekleme işleminin bitmesinin ardından mutlaka “Makro Durdur” yapmamız gerekmektedir. Bu işlemi de “Görünüm” menüsü altında yer alan “Makrolar” araç çubuğunu tıklayarak yerine getirmekteyiz. Diğer makro türleri ileri Excel ders notları içerisinde bulunabilir.

Excelde Satır Ekleme

Bu aşamadan sonra sadece kısa yol tuşlarını kullanarak Excel otomatik satır ekleme yapılabilecektir. Bazı kaynaklarda bu işlem Excel hücre ekleme olarak da adlandırılabiliyor. Ancak aslında yapılan işlem tamamen bir satır ilave etmektir.

Makro kaydetme yolu ile oluşturulan Excel satır ekleme kısa yolu sayesinde nereye yeni satır eklenecekse ilgili tuşlara basarak işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilecektir. Böylelikle daha kısa sürede Excel satır ekleme işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Ancak Excel dersi içerisinde görebileceğiniz bir de wba eğitimi bulunmaktadır. Burada kodlar yazarak tek tıkla Excel satır ekleme olanağı da oluşabilecektir. Bu daha çok ileri Excel konuları arasındadır. Yani bir nevi programlama yaparak kolaylıkla Excel de satır ekleme yapılabilir.

Bu işlemlerin hemen hemen aynısı sütun eklemek için de kullanılabilir. Eğer hesaplama yapılan bir aralığın arasına satır ya da sütun ekleme gerekiyorsa endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü yapılacak olan ekleme formüle de yansıyacak ve doğru sonuç elde edilmeye devam edecektir.

PAYLAŞ


 OFİS DATA