0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL SORULARI

Eğitim sistemindeki bütün derslerde olduğu gibi Excel’de de Excel kullanımını ve program bilme durumunu ölçmek için Excel sorularından faydalanılmaktadır. Excel’de öğrenilen bir konu ya da bir işlemle alakalı Excel sorularını çözerek öğrendiğiniz pekiştirebilirsiniz. O konuyla alakalı soru oluşturarak ya da başkaları tarafından hazırlanmış soruların çözümlerine bakarak Excel bilginizi artırabilirsiniz. Hazırlanacak sorular test olabileceği gibi uygulamada olabilir. Test soruları uygulama sorularına nazaran göre çözümü daha kolay olmaktadır.

Excel Soruları Cevapları

Excel soruları arasında cevapları kolayca tahmin edilecekler olduğu gibi zor olanlarda vardır. Bu bölümde cevaplanması kolay olan sorulardan birkaç tane örnek vermek istiyorum. Aşağıdaki sorular Excel menülerinin kullanımıyla alakalıdır. Excel kullananların aşina olduğu menü ve alt menüleri içeren sorulardır. İlk düzey Excel kullanıcılarının aşina olduğu ve kolayca çözeceği sorulardır.

Biçim/Hücreler/Sayı/Para Birimi menülerini takip ederek hücrenin hangi özelliği değiştirilir?

A-) Hücrenin - Tarih formatı değiştirilir

B-) Hücrenin - büyüklüğü değiştirilir.

C-) Hücrenin - Para birimi formatı değiştirilir

D-) Hücrenin - Saat formatı değiştirilir

Dosya / Yazdırma Alanı / Yazım Alanı Tanımla menülerini takip ederek yapacağımız işlem nedir?

A-) Yazıcıdan sayfanın sadece istenilen bir kısmının çıktısının alınması için alan belirler

B-) Hücrelerdeki verileri yazdırır

C-) Hücre formatını tarih olarak değiştirir

D-) Yazıcı ayarlarına girer

Yukarıdaki sorular Excel menü yapısının bilinmesi ile çözülebilinecek sorulara örnektir.

Excel Soruları ve Cevap Anahtarı

Excel soruları ile Excel bilginizi geliştirebilir ve bilmediklerinizi soruları çözerek öğrenebilirsiniz. Soru çözümü ile Excel becerinizi ilerletirsiniz. Yapmanız gereken öğrenmek istediğiniz Excel konusu ile ilgili Excel sorularını bulup bulduğunuz soruları çözmek olacaktır. İlk önce kendiniz cevaplara bakmadan çözmeye çalışın daha sonra ise soruların cevap anahtarı ile kendi cevabınızı karşılaştırın. Yanlış yaptığınız sorunun neden yanlış olduğu ile ilgili kafa yorun. Excel bilginizi artırmanın bir diğer yolu da seviyenizi de göz önüne alarak uygun bir Excel kursuna katılmanızdır.

Soru 1: =A4+A5+A6+A7 yan tarafta formülü verilmiş işlemin yaptığı işi yapan Excel fonksiyonu kullanarak yazılmış formül hangisidir?

A-) =TOPLA(A4;A7)

B-) =TOPLA(A4,A7)

C-) =TOPLA(A4:A7)

D-) =TOPLA(A4.A7)

Soru1 Cevap: Soruda hücre isimleri verilerek ve “+” işareti kullanılarak toplama işlemi yaptırılmış. A4 hücresi ile A7 hücresi arasında hangi değerler var ise onların toplamının bulunması isteniyor. Şıklarda baktığımızda hepsi TOPLA fonksiyonu kullanılarak formül oluşturulmuş. Bizim burada bilmemiz gereken TOPLA fonksiyonunun nasıl kullanıldığını bilmek olacaktır. Excel’de TOPLA fonksiyonu ile birden fazla hücre içeriği toplanacaksa onların belirlenmesi için “:” iki nokta üst üste kullanıldığını bilmemiz bu sorunun çözümü için yeterli olacaktır. C şıkkı dışındaki bütün cevaplarda her şey aynı olmakla beraber sadece iki hücre arasını ifade eden noktalama işaretleri farklılık göstermektedir. Sorunun doğru cevabı C şıkkında yer alan =TOPLA(A4:A7)’dır.

Soru 2: =Eğer(A4>50;"Geçti";"Kaldı") işleminin sonucuna göre formülün yazıldığı hücrede çıkan sonuç hangisidir?

A-) A4 küçük ise 50’den “Geçti” yazar

B-) A4 büyük ise 50’den “Geçti” yazar

C-) A4 büyük eşit ise 50’ye “Kaldı” yazar

D-) A4 boş ise “Geçti” yazar

Excel Soruları

Soru2 Cevap: Eğer(IF) fonksiyonu Excel’in vazgeçilmez karar ve kontrol fonksiyonlarından birisidir. EĞER fonksiyonun kullanımı basit ve kolay olmakla beraber çok karıştırılmaktadır. EĞER (Şart ; Şart sağlanırsa yapılacaklar; Şart sağlanmazsa yapılacaklar) şeklinde bir kullanımı vardır. Yukarıdaki soruda A4 hücresinin değeri büyükse 50’den “Geçti” yaz değilse “Kaldı” yaz şeklinde bir sonuç oluşması gerekiyor. O nedenle sorunun doğru cevabı B şıkkında verilen A4 büyük ise 50’den “Geçti” yazar olacaktır.

Eğer fonksiyonu komplike olarak da kullanılabilmektedir. Yani şart içinde yeni bir şart verilebilinmektedir.

Aşağıdaki soru Eğer fonksiyonun komplike kullanımına iyi bir örnek teşkil edecektir.

Soru3 =Eğer(A1<50;”ORTA”;Eğer(A1<75;“İYİ”;“PEKİYİ”)) formülü ile A1 hücresine yazılan değere göre eğer fonksiyonu sonuç üretecektir.

A1 hücresine 65 girildiği düşünülürse yukarıdaki formülün sonucu aşağıdakilerden hangisi olacaktır.

A-) Sonuç olarak “ORTA” yazar

B-) Sonuç olarak “PEKİYİ” yazar

C-) Formül hata mesajı verir

D-) Sonuç olarak “İYİ” yazar

Formül sonucu olarak Eğer fonksiyonu ilk kontrolü yapar A1 içindeki değer 50’den büyüktür o zaman birinci EĞER içindeki olumsuz sonuçta yapacağı işi yapar, olumsuz sonuçta yapması gereken şey ikinci bir EĞER çalıştırılması olduğu için ikinciEĞER kontrole başlar. İkinci EĞER A1 hücresini kontrol eder 75’den küçük olduğu için olumlu durumda yapacağı işi yapar ve “ İYİ” yazar sonuç olarak formül yazılan hücre içerisine “İYİ” kelimesi yazılır.

Soru 4: Aşağıda verilen kelimelerden hangisi Excel içinde f(X) komutu ile kullanılan fonksiyonlardan değildir.

A-) BİRLEŞTİR

B-) EĞER

C-) TOPLAM

D-) ÇARPIM

Soru4 Cevap: Yukarıdaki kelimeler birisi hariç diğerler Excel fonksiyonlarının Türkçeleştirilmiş halleridir.

BİRLEŞTİR , EĞER, TOPLAM, ÇARPIM hepsi aşina olduğumuz kelimeler gibi geliyor. Bir tanesine bir harf fazla eklenmiştir. Excel fonksiyonlarından Türkçeye çevrilmişler arasında TOPLAM diye bir fonksiyon yoktur. O fonksiyonun adı TOPLA’dır. O nedenle TOPLAM kelimesi ile ifade edilen bir fonksiyon yoktur.

Excel Soruları ve Çözümleri

Excel hakkında birçok konuda soru hazırlanabilinir. Biz başta en çok kullanılan fonksiyonlarla alakalı sorular hazırlayalım. Bazen yapılması gereken işle alakalı yakın fonksiyonlar mevcuttur. Bazen onunla işimizi görebiliriz ama kesin olması için o fonksiyonu kullanmak gerekmektedir. Aşağıdaki soruda tarihi ayrı saati ayrı olarak gösteren fonksiyonları kullanarak da istenilen sonuca ulaşmamız mümkündür.

İstenilen hücreye tarih ve saati getiren fonksiyon hangisidir?

a-) =BUGÜN()

b-) =ŞİMDİ()

c-) =TARİH()

d-) =GÜN()

Excel Soruları

Excel’de her şey hücre ve hücrelerden oluşmaktadır. O nedenle iyi bir Excel kullanıcı olmayı düşünüyorsak hücre olayını iyi kavramak gerekmektedir. Her hücrenin bir adı vardır. O hücreyi temsil eden o ad sayesinde hücrelere ait bilgilere ulaşmak kolay olmaktadır. Örneğin A5 dediğimiz A sütunu 5’nci satırdaki hücre denilmektedir.

Excel Soruları

Hücreler adresleri ile ilgili bir soru şu şekilde olabilir.

Aşağıdakilerden hangisini formül yazım alanında kullanırsak B5 hücresinin değerini getirir?

a-) =B5

b-) B5

c-) =B(5)

d-) =5B

Excel Soruları

Excel’de kullanılan fonksiyonlar bazen metin üzerinde işlem yapmamızı kolaylaştırırken bazende sayılar üzerinde işlemleri kolaylaştırmaktadır.

Herhangi bir hücreye =Aşağıyuvarla(6,521739;1) formülü yazılırsa hücrede çıkacak sonuç aşağıdakilerden hangisidir.

a-) 6,5

b-) 6,52

c-) 6,521

d-) 65,2

Herhangi bir hücreye '=YUKARIYUVARLA(45,239;2) formülü yazılırsa hücrede çıkacak sonuç aşağıdakilerden hangisidir.

45,3

45,24

45,239

45,239

Excel Soruları

Matematikte sık kullanılan yuvarlama işlemi için Excel geliştiricileri hem aşağı hem de yukarı yuvarlama fonksiyonu eklemişler. Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi Excel geliştiricileri her türlü veri üzerinde işlem yapılacak her şeyi düşünmüş ve eklemişler. Bize düşen fonksiyonları öğrenmek ve işlerimizin hatasız ve pratik şekilde yapmak olacaktır.

Excel Test Soruları ve Cevapları

Her derste ve konuda hem pratik hem de test soruları hazırlamak mümkündür. Bu durum Excel içinde geçerlidir. Zaten internet ortamında yada Excel eğitim materyallerinde Excel için hazırlanan soruların yüzde 90’ına yakını test soru ve cevaplarından oluşmaktadır. Test soruları hem hazırlanması hem de başarı oranı yüksek sınav çeşitlerindendir. Eğitim hayatımızın gün geçtikçe kolaylaşmasının da etkisi ile her ders ve konu için test soruları hazırlamak mümkün olmaktadır. Excel test soruları ve cevaplarını internet üzerinde bulmanız kolay olacaktır. Sizde kendiniz test soruları hazırlayabilirsiniz. Sitemizde yayınlanan ders ve dökümanlar başta olmak üzere internet üzerindeki dökümanları kullanarak Excel bilginizi ve becerinizi artırabilirsiniz.

PAYLAŞ


 OFİS DATA