0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL UYGULAMA SORULARI

Microsoft Excel ülkemizde en çok kullanılan tablolama ve hesaplama programıdır. Öğrenme sürecinde ise mutlaka Excel uygulama soruları desteği almak gerekmektedir. Çünkü bu tür programlar her ne kadar görsel ya da uygulamalı eğitim alınsa da bir aşamadan sonra tekrarlanmadığında unutulabilmektedir. Excel uygulamaları yaparak daha hızlı bir şekilde öğrenmek mümkün olacaktır.

Excel genel olarak birden farklı işlemde kullanılabilme özelliğine sahiptir. Mesela liste oluşturulabilir, bu listelere verilen sayısal verilerle hesaplamalar gerçekleştirilebilir ve bu hesaplamalardan çıkan sonuçların raporları oluşturulabilir. Excel formülleri yardımı ile de grafikler çıkartmak da çok zor değildir. Bu çaptaki bir programı tam anlamıyla öğrenebilmek için tabi ki Excel uygulama soruları üzerinden çalışmak gerekecektir.

Excel Öğrenirken Uygulamanın Önemi

Excel programını teorik olarak öğrenen birçok kullanıcının yapılan uygulama larında başarısız oldukları gözlemlenmektedir. Çünkü yeterli uygulamayı yapmadan görsel yeterlilikleri ile a girmektedirler. Aynı zamanda sadece uygulama yapan kişilerin de teorik larda gösterdikleri başarı oranları oldukça düşük olduğu görülüyor. Bu sebep dahi kişilerin Excel uygulama soruları destekli çalışmasını zorunlu hale getiriyor.

En sağlıklı yöntem teorik veya görsel kaynaklar ile yapılan çalışmaları uygulamaya dökmektir. Excel soruları da genellikle bu tarz çalışanlara hitap etmektedir. Excel uygulama soruları içerisinde kaybolmamak adına hem teorik hem de pratik bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Öncelikli olarak elde ettiğiniz kaynağı dikkatlice okuyunuz. Resmini gördüğünüz bir araç çubuğu veya menüyü Excel ortamında da bulunuz. Özellikle Excel formülleri açıklamalarını ezberlemek yerine mutlaka uygulama yapınız.

Excel Uygulama Soruları

Excel Uygulama Konunuza Göre Tablolar Oluşturun

Çalışmakta olduğunuz konuya ait tablolar ve sayfalar oluşturun. Çünkü bu size anlatılan konuyu kavramanıza olanak sağlar. Ancak örnek çalışmanızdaki şablon veya rakamlar ile yaptığınız uygulamadakiler tamamen farklı olsun. Kullanılan cari hesap isimleri veya kişi isimlerini dahi değiştirerek yeni tablo oluşturun. Excel uygulama örnekleri içerisinde gösterilen hücrelerle sizin uygulama ekranınızdaki hücreler aynı olmamalı. Yani örneğinizde A1 hücresine yazılan bir veriyi siz başka hücreye yazın. Bu şekilde uygulamanız daha hızlı öğrenmenize ve kavramanıza olanak verecektir.

Excel uygulama soruları üzerinde çalışma yaparken kendi oluştuğunuz ile eğitim dokümanındaki birebir olacak olursa ezber yapmış olacak sonraki çalışmalarınızda bunu unutmuş olacaksınız. Böyle bir durumda da Excel uygulama soruları ve cevapları ile karşılaştığınızda ne yazık ki beklenen sonuca ulaşamamış olacaksınız.

Excel Uygulama Soruları

Kendi Sorularınızı Oluşturun

Kendi Excel uygulama soruları bankanızı oluşturun. Eğer Microsoft Excel için kendi sorularınızı türetebiliyorsanız büyük yol kat etmişsiniz demektir. Hatta yavaş yavaş ileri Excel konularına da geçebilirsiniz. Mesela özet tablolar çıkarabilirsiniz. Bu da bir işletmenin dönemlik durumunu kontrol edebilmesi için çok değerli bir işlemdir.

Excel Uygulama Soruları

Excel uygulama sinavi esnasında genellikle verilen soruların doğru bir şekilde cevaplanması ve kullanılan bilgisayara kaydedilmesi gerekecektir. Yani basılı bir yayın üzerine işaretleme yapılmayacaktır. Bu durumda elde edilen sonuç tek cevap olacaktır. Yani başlangıçta yapılacak bir hata tüm sonucu da olumsuz etkileyecektir.

Bu ve benzeri nedenlerden dolayı Excel öğrenmek istiyorsanız ve bunu derecelendirmek adına bir a girme yükümlülüğünüz varsa mutlakaExcel soruları ve çözümleri ile çalışmalısınız. Bol soru çözmek ve beraberinde yeni sorular türeterek uygulama yapmak hem Excel bilginizi yükseltecek hem de başarısı elde etmenizi sağlayacaktır.

Excel Uygulama Soruları

Excel uygulama çalışmaları öğrenmek istediğiniz formüle ya da işleme göre değişecektir. İş alanınız ya da öğrenim maksadınıza göre farklı örnek uygulamaları tercih edebilirsiniz. Sonraki zamanlarda uygulamalarınızı birbiri ile birleştirdiğinizde hiç ummadığınız düzeyde Excel bilgisine sahip olduğunuzu anlayacaksınız. Ta ki vba destekli programlama dahi yapana kadar. Makrolarla çalışmaya başlayana kadar. Öyle ki bir ticari programa dahi ihtiyaç duymadan tüm işlemlerinizi kolaylıkla yerine getirebileceksiniz.

Tüm bu aşamalara ulaşabilmek için yapacağınız tek şey iyi bir eğitim desteği almanız ve aldığınız eğitim sürecini uygulamalarla desteklemeniz. Bunun için de Excel uygulama sorulari ile çalışmak durumundasınız.

PAYLAŞ


 OFİS DATA