0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

İLERİ EXCEL FORMÜLLERİ

Excel programı, hesap işleri için yazılmış elektronik tablolama programları arasında en yaygın olanıdır. Bilgisayar kullanıcıları arasında bu denli yaygın olmasından dolayı küçük boyuttaki hesap işlerinden çok komplike hesap işlerine kadar rakamlarla yapılacak bütün işlerde tercih ediliyor.

Excel'i verimli ve daha aktif kullanabilmek için işimize yarayacak Excel formüllerini öğrenmemiz gerekmektedir. İşlerimizi yaparken kullanmak zorunda kaldığımız formüllerin kolay öğrenilmesi için yapılacak işleri formüller aracılığı ile yapmamız gerekmektedir.

Excel Formülleri

Excel'in gücü formüllerinden gelmektedir. Excel'i tam manası ile tam verimli kullanabilmek için formüllerin inceliklerini bilmeli, işlerimizde Excel formüllerinin gücünden faydalanmamız gerekmektedir.


İleri Excel Formülleri

Resim1 'de de görüldüğü gibi Excel'in içinde her türlü konu ile ilgili onlarca formül vardır. Her formül ne iş yapıyorsa onunla alakalı formüllerle grup oluşturulmuş. Yapılacak işlere ait formüllerin hepsine bir ekrandan ulaşılabilmektedir. Resim2'de de görülüyor.


İleri Excel Formülleri

Excel Formüllerinin Açıklamaları

Programcılar yazdıkları programlarda insan kullanımından doğacak hataları en aza indirebilmek için kullanıcı etkisini en aza indirme eğilimindedirler. Bir işin sonuçlanması için kullanıcılardan ne kadar az bilgi girişi olursa çıkan sonuç o kadar güvenilir olacaktır.

Ya da girilmesi yani kullanıcı etkisinin olacağı yerlerin çok güzel izah edilmiş olması gerekmektedir. O nedenle formüllerin açıklamaları okunaklı ve yapılabiliyorsa örnekle birlikte verilmektedir. Aşağıda Resim3'de de görüldüğü gibi formül için kullanımıyla alakalı adımlar formül ekranında gösterilmektedir.


İleri Excel Formülleri

İleri Seviyede Excel

Excel'in içerisinde basit formüllerin yanı sıra kullanım alanlarının giriftliğinden kaynaklanan zor formüllerde mevcuttur. Bunlar daha çok istatistiki bilgilerin sonuçlandırılması, mühendislik işlemlerinin sonuçlarının çıkarılması işlemlerinde ileri seviye excel formülleri kullanılmaktadır. Resim4'de de görüldüğü gibi excel'in içerisinde buna benzer onlarca formül mevcuttur.


İleri Excel Formülleri

İleri Seviye Excel Formülleri

Excel formülleri arasında zor formüller olduğu gibi basit işlemler içinde formüller vardır. Genellikle meraklısı tarafından ve ihtiyacı olanlar tarafından kullanılmaktadır. Resim5'de de görüldüğü gibi her ileri seviye Excel Formülleri arasında zor olmayanlarda vardır.


İleri Excel Formülleri

İleri Excel Uygulamaları

Excel kullanılarak komplike işlemler için çalışmalar hazırlanabilmektedir. Genellikle yapılan bu komplike programlar tek bir iş için hazırlanırlar. O iş için ne gerekiyorsa hepsini yapacak şekilde dizayn edilirler. Örneğin bir okulda öğrenci notlarının tablo haline getirilmesi, sınavların analizlerinin yapılması gibi her şeyi yapan komple tek bir program hazırlanabilmektedir. Gerekli olan her şeyi o program üretmektedir.

İleri excel uygulamaları ile yapılabilecek işlerin bazıları şöyledir.

  • Hücreleri ileri düzeyde biçimlendirme

  • Çalışma sayfalarını ileri düzey biçimlendirme

  • Gelişmiş formül ve fonksiyonların kullanımı

  • Grafik oluşturma ve biçimlendirmede ileri düzey uygulamalar

  • Pivot tablo kullanımı ve rapor oluşturulması

  • İleri düzey filtreleme ve sıralama işlemleri

  • Senaryo oluşturma, düzenleme işlemleri

  • Veri girişi doğrulama ve denetleme uygulamaları

  • Makro kullanımı ve makro yazımı

  • Ortak çalışma özellikleri

Excel Örnek Uygulamalar

Yapmanız gereken işlerler alakalı çalışma sayfanızı kendiniz oluşturabileceğiniz gibi internet ortamında birazcık araştırma yaparak işinize yarayacak örnek uygulamalar bulunabilmektedir. Bulunan örnekler tam istediğiniz gibi olmaya bilir. Excel bilginizi kullanarak örnek uygulamayı geliştirebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için Excel bilginizi geliştirmeniz gerekiyor. Excel öğrenmek için OfisData'dan Excel eğitimleri alarak, Excel ve ofis programları alanındaki bilgi ve becerilerinizi geliştirirsiniz.

PAYLAŞ


 OFİS DATA