0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

MS OFFİCE NEDİR?

Microsoft’un sunduğu ofis program paketinin tamamı MS Office nedir sorusunun cevabıdır diyebiliriz. Bilindiği üzere bilişim devi Microsoft hem işletim sistemi hem de diğer yazılımlarda öncü ve güvenilir olma geleneğini sürdürüyor. Microsoft Office de bu anlamda en büyük eserlerinden biridir diyebiliriz. Birçok alanda kullanıcı memnuniyeti sağlayan bu paket satış rakamları ile de dudak uçuklatıyor.

MS Office nedir diye sorulduğunda ilk akla gelenler ise Word ve Excel olmaktadır. Çünkü hem metin editörü hem de hesaplama editörünün aynı paket içerisinde bulunuyor olması bir ayrıcalık sayılabilir. Peki, bu programlar ne işe yarar kısaca değinelim.

MS Office’nin Göz Bebeği Word ve Excel

Gerçekten de MS Word ve MS Excel Office paketinin en aktif kullanılan parçalarıdır. Ülkemizde birçok işlemin yazışmalarla ve ıslak imza ile çözümlendiğini varsayacak olursak MS Word ne denli kolaylık sunduğunu açıklamaya gerek dahi yok. Özel kuruluşlar başta olmak üzere her yerde tablo oluşturma ve bu verilerin matematiksel hesaplamalara maruz kalması durumunda da en ideal seçenek olarak karşımıza Excel çıkmaktadır.

Microsoft Word

MS Office Nedir?

Yukarıda da söz ettiğimiz üzere MS Word bir metin editörüdür. Yazışmalarda kullanılır ki kaydetme şekline bağlı olarak web tasarımında dahi kullanılabilmektedir. Bunun için farklı kaydetme işlemi yapıp uzantısını “.html” seçmek yeterli olabilmektedir.

MS Office Nedir?

MS Office nasıl kullanılır diye soracak olursanız görsel ve basılı eğitimlerimizden yararlanmanızı öneriyor olsak da en değerli yöntem daima uygula yapmaktır.

Office programları farklı paketler halinde satılmaktadır ki bu paketler içerisinde Word programı da farklı versiyonlar olarak piyasaya sürülebilmektedir. Özellikle ev kullanımında sadece Word ihtiyacı var ise bu durumda ona göre paket tercih edilmesi gerekir.

Office 365 nedir diye soracak olursanız da bu Word versiyonlarının ev kullanımı için üretilen belirli kullanıcı sayısına kadar uygun bedellerle edinilebilen yazılımdır diyebiliriz.

MS Office Nedir?

Microsoft Excel

MS Office Nedir?

MS Office nedir diye düşünenlerin ikinci akla gelen yazılım olan MS Excel hesaplama yapmaya olanak verir. Hücrelere veriler girilir ve ardından formüller yardımı ile bu verilerde işlemler yapılır. Temel matematik işlemlerinden grafik oluşturmaya kadar birçok özelliği kapsıyor olması nedeniyle de işletmeler ya da kurumlar tarafından fazlaca kullanılmaktadır.

Microsoft Office Excel nedir sorusuna en doğru cevap tablolama ve hesaplama yapılan bilgisayar yazılımı diyebiliriz.

Microsoft Access

MS Office Nedir?

MS Office Programlarının biri de veri tabanı oluşturmak üzerine çalışır. Microsoft Excel ile de entegre çalışabilen bir program olması nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Programcıların özellikle küçük yazılımlarının veri tabanında SQL yerine MS Access tercih ettikleri görülmektedir.

MS Office Programı nedir nasıl kullanılır diye düşünmek biraz geniş birikim ister. Bunun yerine Office içerisinde yer alan ve işinize yarayacak programı tercih etmeniz daha akıllıca bir yaklaşım olur.

MS Office ne demek sorusuna paket bir yazılım olduğunu söylemiştik. Bu paket içerisinde bir de sunum yapmak için yazılım vardır.

Microsoft Power Point

MS Office Nedir?

MS Power Point sunumlar hazırlamak ve bunu yansıtmak sureti ile brifing düzenleyenlerin çokça tercih ettiği bir yazılımdır. Sunumlarafiltreler eklenebiliyor olması ve çeşitli medya dosyalarının eklenebiliyor olması nedeniyle bu yazılıma kısaca slayt programı diyebiliriz. Farklı görsellikler ile renklendirildiğinde ikna edici ve ayrıntılı bilgilendirici olabilmektedir.

Microsoft Outlook

MS Office Nedir?

Şu ana kadar bir ofis çalışanının işine yarayabilecek birçok yazılımdan söz ettik. Ancak unutulmamalıdır ki ofislerde işleyişi sağlayan en önemli unsur iletişimdir. Bu alanda mail alışverişlerinin ve randevuların kontrol altında tutulması çok önemlidir. Daha basit bir anlatım ile MS Outlook maillerin takibinin de yapılabileceği bir ajandadır diyebiliriz. Hem takvimi hem de sesli uyarı sistemi sayesinde tüm koordinasyon ve iletişimin bu program ile yapılması kolaylıkla sağlanabilir.

Microsoft Publisher

MS Office Nedir?

MS Publisher tamamen broşür, afiş ya da kart hazırlamaya olanak sağlar. Çok sayıda şablonu ile de kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Fazla kullanılmasa da MS Office Programları nelerdir sorusuna cevap olarak diğerlerinin arasına eklenebilir.

MS Office programı nedir diye sorulacak olursa tek bir işlev için kullanılan programdan söz edemeyiz. Görüldüğü üzere birçok programdan oluşan bir paket olduğunu anlayabiliyoruz.

Microsoft Office programları içerisinde fazla kullanılmasa da çok işe yarayan başka parçalardan da söz edebiliriz. Mesela MS SharePoint sunum paylaşmaya olanak sağlar. MS Project, MS OneNote, MS InfoPath Office içinde yer alan farklı programlardır.

MS Office Nedir?

Bu programların sadece bir kısmından yararlanacak olan kullanıcılar istemeleri durumunda sadece kendi işlerine yarayacak programları tek tek satın alabilecekleri gibi yine farklı programları içerisinde barındıran Office paketleri arasından da seçebilme özgürlüğüne sahiptir.

PAYLAŞ


 OFİS DATA