0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

MİCROSOFT OFFİCE WORD NEDİR?

Bilgisayarda biçim sağlama ve yazı yazma hedefiyle kullanılan programlara sözcük işlem programları adı verilir. Bilgisayarda, bu sebeple kullanılan farklı firmaların geliştirmiş olduğu bir çok sözcük işlem programı vardır. Word bu programlardan bir tanesidir.


Microsoft şirketi tarafından Windows işletim sistemi altında çalışacak biçimde tasarlanmış dilden dile dolanan kelime işlem programı olan Word; dünyada oldukça geniş alanda yer bularak hemen hemen her alanda kullanılan değişilmez bir yazı yazma programıdır.


Günlük basın yayınlarında, kitap ve tez yapımı gibi kullanılabilecek Word programı çok zengin işlem ve işlevlere sahip olup; mükemmel bir kelime işlemci programıdır. Word ile bir dokümanda yapılabilecek bütün işlemler yapılabilir. Uzun bir dokümanın Word kullanılarak hazırlanması, daktilo kullanılarak hazırlanmasından çok daha kolaydır.


Microsoft Office Word Nedir?

Word ile Neler Yapılabilir?

Word programı birçok işlemi otomatik biçimde kendisi yapar. Örneğin; yazılan metin bilgilerine ait içindekiler, indeks, sayfa numaraları, dipnot bilgileri ve bunun gibi birçok işlemler hızlı ve kolayca hazırlanabilir.

• Yanlış yazılan bilgileri düzeltilebilir, yeni bilgiler eklenebilir veya silinebilir.

• Bir alan seçilebilir, seçilen alan silinebilir, kopyalanabilir ve yapıştırılarak yeni kopyaları elde edilebilir.

• Çizim yapılabilir, grafik ve tablo oluşturulabilir.

• Yazıda çeşitli yazı tipleri ve fontlar kullanılabilir.

• Çeşitli sayfa görünümleri oluşturulabilir.

• Kelimeler düzeltilebilir, eş anlamlıları bulunabilir, kelimeler toplu olarak değiştirilebilir.

• Adres mektup birleştirilebilir, zarf üzeri ve etiket yazdırılabilir.


Word ile Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Word ile yazı yazarken dikkat edilmesi gereken bazı mühim durumlar vardır. Yazı yazmaya geçmeden önce belirlenen bu kuralların bilinmesi ve belli seviyelerde bu kurallara uyulması yazılan yazılarda hata yapma imkanını ortadan kaldıracağı gibi word programının daha kolay ve hızlı kullanılmasını sağlar. Bu kurallar aşağıda daha detaylı şekilde belirtilmiştir.

Word ile çalışma yaparken satır sonuna geldiğiniz zaman alt satıra geçmek için kesinlikle Enter tuşu kullanılmamalıdır, bu tuş sadece yeni bir paragrafa geçmek için kullanılmalıdır. Bir satır bittiğinde kendiliğinden bir alt satıra geçilerek yazma işlemine devam edilir. Eğer ekranın sonuna gelindiği halde bir alt satıra geçilemiyorsa seçilen sayfa boyutu geniş demektir. Ekranın sonuna gelmek ile satırın sonuna gelmek aynı şeyler değildir.

Word Durum Çubuğu

Microsoft Office Word Nedir?

Durum çubuğu: Belge üzerinde çalışma yaparken, pencerenin altında Word ile ilgili bilgi ve gerekli iletiyi gösterir, Üzerinde çalıştığınız word belgesi hakkında boyut yardım sağlar. Bir araç çubuğu butonu ya da bir menü komutu hakkında yardım ve bigi almak için imleci bu öğeler üzerine doğru getirin. Durum çubuğunda, söz konusu öğeyle ilgili kısa bir yardım bilgisini okuyabilirsiniz. Bu bilgiler isteğinize kısa süre zarfı içerisinde geri dönüş yapma imkanı sağlamaktadır.

Bu bilgiler şunlardır;

Sayfa 4: Aktif olan sayfanın numarasını belirtir.

Böl 1: Bölüm numarasını belirtir.

4/5: Belgede toplam sayfa sayısı ,5 üzerinde çalıştığımız sayfa 4’tür.

Bşl 7,5cm: Ekleme noktası ile sayfanın üstü arasındaki düşey uzaklıktır.

Sat: Sayfanın üstünden ekleme noktasına kadar olan satır sayısıdır.

Süt: Sol kenar boşluğundan ekleme noktasına kadar olan sütun sayısıdır.

Kay: Makro kaydedicinin durumunu belirtir.

Dim: Düzeltme işlemi etkindir.

Seç: Seçileni genişlet tuşu aktiftir.

Üyz: Insert tuşu kullanımı aktiftir.

Not: Word Processor Programın versiyonu, kurma biçimine ve program içinde yaptığınız özelleştirmelere bağlı olarak sizin ekran görünümünüz yukarıdakinden farklılar gösterebilir.

Bilgi ve becerimiz arttıkça Microsoft Word Office programının neler yapabildiklerini mutlaka göreceğiz.

PAYLAŞ


 OFİS DATA