0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL TABLO ÖRNEKLERİ

Excel programının gücü veriler üzerinde yaptığı işlemlerden gelmektedir. Excel ile işlem yapacağımız veriler 100-200 satırlık tablolar olabileceği gibi 5-10 bin satırlık veriler üzerinde de işlem yapılabilmektedir.

Yapacağımız işe göre Excel tablosu oluşturmamız mantıklı olacaktır. Excel tablo örneklerini inceleyerek kendi işinize en uygun tablo sitilini belirleyebilirsiniz. Excel ile yapılacak işlerin çeşitliliği fazla olduğu için her iş için uygun bir Excel tablosu vardır. Tablolar arasında olmasa bile kendinize ait tablo sitilini oluşturmanız mümkündür.

Excel Tablo Çizme

Excel ile yapılacak işleriniz için oluşturacağınız tabloların kullanışlı olması gerekmektedir. Uzun süreli kullanılabilinecek şekilde tablo hazırlarsanız işleriniz daha düzenli olacaktır. Excel tablo çizme işlemi çok kolaydır. Yapılması gereken tablonuzun kaç satır ve sütundan oluşacağına karar vermeniz gerekiyor. Unutmamanız gereken bir şey ise tablonuzdaki satır ve sütunları ilerleyen zamanlarda satır ve sütun lazım olduğunda çoğaltabilirsiniz.

Excel Tablo Örnekleri

Excel tablo biçimleri arasında işimize yarayan mutlaka bir sitil vardır. açılan listeden kullanmak istediğimiz sitili seçerek tablomuzun o sitilde (renk, çizgi, yazı rengi, yazı fontu vb) olmasını sağlayabiliriz.

Excel Tablo Örnekleri

Tablo oluşturulacak hücreleri seçip Tablo Olarak Biçimlendir tıklandığında hemen altında tablo sitilleri çıkacaktır. Ekrana çıkan tablo sitillerinden hoşunuza gideni seçtiğimizde ekrana yeni bir onay kutusu çıkacaktır. Bu onay kutusunda sizin tablo olarak kullanacağınız alanın hücre adresleri onaylanacaktır. Bu onay kutusunda dikkat edilecek bir nokta Tablom üstbilgi satırı içeriyor seçeneğinin seçilip seçilmemesidir.

Sıfırdan hazırladığımız tablo biçimlendirmelerinde değil de daha önce hazırlanan tablolarda genellikle verilerin başlıkları mevcuttur. Böyle bir durumda Tablo Olarak Biçimlendir işlemine tabi tutulurken buna dikkat etmemiz lazım.

Excel Tablo Örnekleri

Tablom üstbilgi satırı içeriyor işaretli olduğunda tablomuzda yer alan orijinal veri başlıkları tabloda kullanılacaktır. Daha önce hazırladığınız tablolardaki orijinal veri başlıkları yeni tablonuzda başlık olarak kullanılacaktır. Tablo başlıkları önemlidir. Tablo üzerinde yapılacak işlemler olan Süz- Sırala- Filtre gibi işlemler için tablo başlıkları kullanılmaktadır.

Excel Tablo Örnekleri

Tablom üstbilgi satırı içeriyor işaretlenmediğinde ise tablodaki orijinal başlıklar yok hükmüne geçiyor Excel kendisi tablo başlıkları ekliyor. Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi bizim tablomuzda kullandığımız Hisse Fiyatları – Tarih- Alış Adet – Fiyat – Tutar gibi verdiğimiz başlıkları yok sayarak kendisi Sütun1 – Sütun2 vb başlıkları eklemiştir. Bu şekilde hazırlanan bir tablo ilerleyen zaman diliminde bizleri zora sokacaktır. O nedenle tablo biçimlendirme yaparken gerektiği zamanlarda Tablom üstbilgi satırı içeriyor seçilmelidir.

Excel Tablo Örnekleri

Excel’de tablo oluşacak hücreleri seçmeden de tablo oluşturulabiliniyor. Yapılması gereken veri içeren herhangi bir hücreye fareyi bırakıp Tablo Olarak Biçimlendir tıklandığında Excel sizin verilerinizi analiz ederek tablonun nereleri içereceğine karar veriyor.

Excel Tablo Oluşturma Resimli Anlatım

Tablo oluşturma konusunda bir çok kaynak ve ders bulmak mümkündür. Excel tablo oluşturma resimli anlatım yazılarına bakarak Excel tablo oluşturma becerinizi geliştirebilirsiniz. Yazımızda da excel tablo oluşturma resimli anlatımı konusunda farklı farklı örnekler ile konuya açıklık getirilmiştir.

Excel Tablo Çizimi

Excel programında tablolarımız için hazır tablo şablonları kullanılabileceğimiz gibi kendimizde istediğimiz şekilde tablo oluşturabiliriz. Tablo oluşturmak için hangi hücrelerde tablo oluşturmak isteniyorsa o hücreleri işaretlenmelidir.

Excel Tablo Örnekleri

Araç çubukları arasından Kenarlık Çizgisi Çiz seçilerek oradan Tablo Çiz seçildiğinde size farenizin görüntüsü değişecektir. Farenizin görüntüsü kalem şeklini alacaktır. Fareniz ile tablonuzda istediğiniz yerlerin kenarlıklarının çizilmesini sağlayabilirsiniz.

Excel Tablo Örnekleri

Tablo Çiz kullanılarak tablomda 3 tane kenarlık çizdim. Tablolarınızı bu şekilde istediğiniz gibi kendinize göre kenarlıklarla belirgenleştirebilirsiniz.

Excel Tablo Yapma

excel tablo yapma işlemi için hem hazır tablo şablonlarını kullanabilirsiniz hem de tablo çiz kullanılarak kendinize özgü tablo şekli hazırlayabilirsiniz. Tablo hazırlamanın temel mantığı verileriniz arasında boğulmamak ve aranılacak, girilecek verilerin yerli yerinde ve düzenli olmasını sağlamaktır.

Excel Tablo Hazırlama

Excel küçük verilerin yanı sıra büyük veriler üzerinde de işlem yapmayı kolaylaştıran bir programdır. O nedenle verilerimiz arasında boğulmamak ve verilerimizin daha düzenli olması için Excel tablo hazırlama işlemleri ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Excel Özet Tablo

Excel veriler üzerinde işlem yapmak için geliştirildiği için veriler üzerinde her türlü işi kolay ve hızlıca yapması beklenmektedir. excel özet tablo (Pivot table) kullanılarak verileri analiz etme ve verilerden özet tablolar oluşturmayı kolaylaştırmaktadır.

Excel Tablo Örnekleri

Ekle Ana menüsünden Özet Tablo seçilerek verilerinize ait özet tablo oluşturmaya başlayabilirsiniz. Sizin için Excel özet tablo oluşturulacak verilerin sınırları otomatik olarak bulmaktadır. Örneğimizde A1 – E17 arasındaki hücreleri otomatik olarak belirlemiştir.

Excel Tablo Örnekleri

Özet tablo oluşturarak verileriniz üzerinde yeni raporlamalar yapabilirsiniz. excel pivot tablo oluşturma işlemi ile tablolarımızın raporlarını kolay şekilde oluşturabiliriz. excel pivot tablo oluşturma örneklerini inceleyerek ve birkaç deneme yaparak istediğiniz ve işinize yarayacak özet tabloları oluşturabilirsiniz.

Excel Tablo Örnekleri

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Rapora Eklenecek Alanları Seçin bölümünden tablomuzdaki başlıkları sürükle bırak yöntemi ile Rapor Filtresi , Sütun etiketleri, Satır Etiketleri, Değerler bölümüne başlıkları yerleştirmemiz lazım.

Excel Tablo Örnekleri

Excel’de özet tablo oluşturduktan sonra ana menüye özet tablo ile(pivot table) ilgili yeni menüler eklenmektedir. Seçenekler ve Tasarım adı altında yeni eklenen menüler ile özet tablomuzda değişiklik yapabileceğimiz düğmeler aktif olmaktadır. Buradan özet tablomuzda değişiklikler yapabiliriz.

Excel Hazır Tablo

Excel’de verilerimizin daha düzenli olması üzerinde yapılacak işlemlerin daha kolay ve çabuk olması genellikle tablo kullanılmaktadır. Excel içinde tablolarımızın düzenini değiştirmek için Excel hazır tablo’lar vardır onları kullanabiliriz. Hazır tablolar içerisinde her zevke ve işe göre tablo çeşidi sunmuş olmalarına rağmen bazen kendi tablo renginizi de oluşturma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Onun içinde Tablo Biçimlendir alanından Yeni Tablo Sitilini seçerek yapabilirsiniz.

Excel Tablo Örnekleri

Excel Tablo Formülleri

Excel’de tablolarımızda bazen formül kullanmamız gereken durumlar olabilir. Böyle bir durumda tablonun içinde formül kullanılabilineceği gibi tablo dışında da formül kullanılabilinir.

Excel Tablo Örnekleri

Yukarıdaki örnekteki tabloda tablo içeriğinden bazıları veri iken bazı değerlerde verilerden formül kullanılarak yeni elde edilmiş sonuçlardır. Alış adedi’nin toplamı alındı, Fiyatların ortalaması alındı, Tutarın toplamı alındı tablomuz bu şekilde yeni veriler elde edilerek genişledi ve tablonun kullanımı ve anlaşılabilirliği arttı.

Fiyat ortalaması için =ORTALAMA(D2:D12) formülü kullanıldı.

Alış Adedi toplamı için =TOPLA(C2:C12) formülü kullanıldı.

Tutar toplamı için =TOPLA(E2:E12) formülü kullanıldı.

Her bir satırdaki fiyat ve adedin çarpımı ile de o satırdaki tutar hesaplaması yapıldı. İkinci satırdaki ULKER hisse senedinin alış adedi ile fiyatı çarpılarak hisse senedinin tutarı hesaplandı onun içinde =C3*D3 formülü kullanıldı.

Excel Tablo Örnekleri

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Topla Formülü kullanılarak tablodaki tutar alanının hesaplaması yaptırılmıştır.

Excel Örnekleri

Excel benzeri programlarda genellikle kullanıcıların karşılaştığı en büyük sorun kullanılmadıkça zaman içersinde formül ve fonksiyonların unutulması sorunu baş göstermektedir. O nedenle Excel de bol bol örnek yapmalı, Excel örnekleri üzerinde incelemelerde bulunulmalı, yeni olaylar ve senaryolar düşünerek Excel örnekleri oluşturulmalıdır. Piyasada bu konuda söz sahibi olan internet sitelerindeki örnekler incelenebilinir. Bu konuda sizlerde kendinizin bildiği konularla alakalı Excel örnekleri hazırlayabilirsiniz.

Excel Örnek Uygulamalar

Excelde örnek uygulamalar yaparak kendimizi geliştirebiliriz. Örnek uygulamalar ile excel’in inceliklerini öğrenip excel’i işimize yarayacak şekilde kullanabiliriz. Bazen Excel örnek uygulamalar sayesinde Excelin inceliklerini öğrenebilirsiniz. Hazırladığımız dersleri takip ederek eksik olduğunuz konuda kendinizi geliştirip excele sözünüzü dinletebilirsiniz.

Örnek Tablo ve Çizelgeler Lazım

Excel konusunda başı sıkışanların internet üzerinde aramalarında genellikle kullandıkları bu tip arama kelimeleri sayesinde gelen sonuçlar bazen işe yarayan bilgiler içerirken bazen hiç alakasız sonuçlarda çıkabiliyor. Sayfamızı takip ederek ilgili derslerdeki örnekleri inceleyerek takıldığınız konularda kendinizi geliştirebilirsiniz.

PAYLAŞ


 OFİS DATA