0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL NASIL KULLANILIR?

Excel bilgisayar tabanlı bir elektronik tablo programıdır. Kolayca hazırlayabileceğiniz aritmetik döngülerle yaptığınız işi, girdi ve çıktılarınızı, düzenli kayıtlarınızı toparlamayı amaçlar. Bu yazımızda Excel 2010’da dahil güncel sürümlerinde Excel ile nasıl işlem yapılacağını anlatacağız.

Şerit ve sütunları nasıl kullanacağınızı öğrenmekle başlayacağınız bu eğitimin sonunda çalışma kitaplarını nasıl oluşturacağınızı ve var olan çalışma kitapları üzerinde nasıl işlem yapacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

Excel Nasıl Kullanılır Görüntülü Anlatım

Excel ilk bakışta karmaşık bir program gibi gözükebilir. Fakat öğrendikçe aslında çok basit bir sistem üzerine kurulu olduğunu anlayacaksınız. Excel eğitimleri ve sürekli öğrenme isteğinizle çok kısa bir sürede Excel öğrenmeniz mümkün olacak. Eğer Excel ile daha önce hiçbir çalışma yapmadıysanız ilk olarak ara yüzünü tanımak için biraz özelliklerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Excel kullanmayı öğrenmek hızlı araç çubuğunu ve yapabileceğiniz işlemleri bilmekten geçiyor. Hızlı araç çubuğunu en üst şeritten oka tıklayarak özelleştirebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde size kolaylık sağlaması için düzenleyebilirsiniz.

Excel Nasıl Kullanılır?

Excel Formülleri

Excel yapacağınız düzenli işleri bir otomasyona bağlayabiliyor. Bu yüzden birçok şirket tarafından günümüzde kullanılan bir programdır. Excel nasıl öğrenilir sorusuna öncelikle araştırarak cevabını vermek gerekir.

Ne kadar çok araştırır, denerseniz o kadar iyi öğrenirsiniz Microsoft Excel’i. Çünkü Excel sayısız işlemi yapmanızı ve bunları otomatik girdiler halinde tutmanızı sağlar ve bunun için birçok formülü vardır. Bu formülleri gerek kendiniz keşfederek ve deneyerek gerekse resimli Excel nasıl kullanılır konularına bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Excel formüllerini öğrendikten sonra yapmanız gereken şey Microsoft Excel üzerinden açacağınız bir çalışma kitabı üzerinde bunları denemek. Görmüş olduğunuz Excel derslerini düzenli olarak çalışma kitabı şeklinde uygularsanız Excel’i eksiksiz olarak öğrenmeniz mümkün.

Excel Nasıl Kullanılır?

Excel Nasıl Öğrenilir?

Excel öğrenmenin birkaç yolu var ve bunların ortak paydası merak duygunuz. Excel ile neler yapabilirim sorusunu kendinize sorduğunuz sürece Excel öğrenmek için her yolu bulabilirsiniz. Görsel olarak Excel’i nasıl kullanacağınızı anlatan konulara bakarak Excel’in belli başlı kanallarını çözmekle başlayabilirsiniz.

Şerit ve sütunları öğrenmek Excel’i nasıl öğrenirim diyen bir insanın ilk bakması gereken özelliklerdir. Sonrasında arka plan işleyişi ve ara yüzde yer alan özelliklerin yapabilecekleri gelir. Yani şeritte bulunan özelliklerle Excel size ne yapabilme şansı veriyor bunları bilmeniz gerekiyor.

Tüm bunları öğrendikten sonra Excel nasıl kullanılır kısmını atlamış olacaksınız. Arkasından eğitiminiz formüller ve formülleri geliştirerek işinize yarayan çalışma kitapları yaratmakla devam edecek. Sonrasında bu kaynaklar sayesinde Microsoft Excel hakkında her şeyi çözmüş olacaksınız.

Excel Programı Nasıl Kullanılır?

Excel programında yaptığınız projeler çalışma kitaplarıyla ifade edilir. Her çalışma kitabı içinde birden fazla formül ve fonksiyon barındırır. Bir çalışma kitabı oluştururken Excel bünyesinde yer alan mevcut şablonlardan birini seçerek çalışmanızı onun üstünden sürdürebilirsiniz.

Daha önceden çalıştığınız bir dosyayı tekrar açmak ve üzerinde çalışmak için Dosya diyerek dosya görünümüne gelip buradan çalışma kitabını seçip aç butonuna tıklıyoruz. Bunun gibi birçok özelliği öğrenebilmek için Excel nasıl kullanılır başlığı altında resimli anlatımlardan yardım alabilirsiniz.

Excel’e merak salan insanların aklına takılan en büyük sorun Excel’i nasıl öğrenip kullanacağıdır. Oysaki görsel anlatımlar sayesinde Excel’in tüm detaylarını öğrenmeniz mümkün.

Excel Nasıl Kullanılır?

Word Excel Nasıl Kullanılır?

Word ve Excel Microsoft’un ürettiği ve geliştirdiği yardımcı programlardır. Word yazı işlerimiz için olağan üstü bir performans sağlar ve birçok alanda bize yazınızı düzenleme fırsatı tanır.

Excel ise aritmetik fonksiyonlarla hesap ve işlemlerimizi belli döngüler dahilinde otomatik olarak düzenleyen bir programdır. İkisi de aynı alt yapı üzerine kurulmuş ve aynı ara yüzü kullanmaktadır. Yani mantıken Word ve Excel’in nasıl kullanılacağını öğrenmek tek bir öğrenim metoduyla kısmen çözülebilir.

Word Excel kullanımı günümüzde iş görüşmelerinde büyük bir artı katmaktadır. Word Excel öğrenmek için görüntülü anlatımlara başvurarak çalışabilirsiniz.

Excel Nasıl Kullanılır?

Excel Düşeyara Nasıl Kullanılır?

Excel bize aritmetik formüllerle çok büyük kolaylıklar sağlar. Düşeyara formülü de bunlardan bir tanesi. Örneğin bir çalışma kitabında iki ayır sütunumuz var. 1.sütun ve A satırında bulunan verilerle 2.sütunumuzda bulunan verileri senkronize etmek istiyoruz. Excel’de Düşeyara formülü bize bunun kolay yolunu sunuyor.

İngilizce sürümde Vlookup olarak geçen Düşeyara sisteminde aynı çalışma kitabında olmasına gerekte yok bilgilerin. Farklı çalışma kitaplarından ayrı sütunlar ile Düşeyara() ya da İngilizce sürümlerinde Vlookup() formülüyle bu aktarımı kolayca sağlayabiliriz.

Excel öğrenmek ve Excel’i nasıl kullanacağınız hakkında bilgi sahibi olmanız için görüntülü Excel eğitimlerine göz atarak fikir sahibi olabilir kendinizi geliştirebilirsiniz. Ne kadar çok pratik yaparak projeler düzenlerseniz o kadar iyi öğrenirsiniz Excel’i.

Excel Dersleri

Excel öğrenmek için gerek kurslara giderek gerekse internet üzerinden anlatımlara çalışarak Excel kullanmayı öğrenebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken şey Microsoft Excel ara yüzünü çözmek. Excel ara yüzünün bel kemiği üst kısımda bar şeklinde olan şerittir. Bu şerit sürekli olarak kullanacağınız özellikleri barındırır ve kendi standart kullanımınıza göre özelleştirmeniz mümkündür. Excel şeridi, grup grup ayrılmış kolay seçim tekniğiyle oldukça basit bir yapıya sahiptir.

Excel eğitimi en iyi şekilde profesyonel yardım alınarak öğrenilebilir, tek başınıza çalışarak temel bilgi edinebilirsiniz, ileri düzey Excel dersleri için mutlaka kursa gitmenizi öneririz.

PAYLAŞ


 OFİS DATA