0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL PROGRAM YAPMA

Bilgisayar kullanıcılarının tamamına yakını az ya da çok Microsoft Excel ile Microsoft Word programını kullanmayı bilirler. Kamu daireleri ile yazışma gereksinimi duyanlar için Word tablo ve hesaplama gereksinimi duyanlar da Excel kullanırlar. Özel sektör de genellikle hesaplamalar ve tablolamalar beraberinde de raporlamalar gerekmektedir ki bu nedenle Excel programına gereksinim fazladır.

MS Excel sadece tablolama amaçlı olarak kullanılmaz. Çünkü çok opsiyonel bir programdır. Eğer iyi bir kullanıcı olunursa Excel program yapma işlemi de gerçekleştirilebilir. Bunun için biraz Excel dersleri almak gerekir fakat çok fazla zor bir yazılım da değildir. Sadece biraz uygulama yeterli olacaktır.

Yüksek bedelli ticari programlar yerine iyi bir Excel kullanıcısı olmak, gerekli birçok ihtiyacı maksimum oranında karşılayacaktır.Excel program yapma sayesinde otomatik raporlar oluşturulabilir ve formüller yardımı ile çok işlevsel sonuçlar elde edilebilir. Excel kullanımı birçok farklı işlemin bir arada yapılmasına olanak da verecektir.

Excel program yapma esnasında en çok kullanılan kısım Excel makro yazma işlemidir. Bu işlem farklı tablolara çabuk ulaşma amaçlı olarak kullanılır. Butonlar ya da araç çubukları oluşturarak bu işlem kolayca gerçekleştirilebilir.

Excel’de Basit Makrolar

Excel muhasebe programı olarak fazlaca kullanılmaktadır. Ancak tablolar arasında kaybolmamak ve ilerleyen zamanlarca kolayca ulaşabilmek için oldukça kolay bir yol vardır ki bu da makrolarla çalışmak. Ancak bunun için öncelikle kişiye özel bir menü oluşturmakta yarar var. Excel program yapma aşamalarında en önemli unsur budur.

Bunun için “Dosya” menüsünden “Seçenekler” sekmesine girilir. “Şeridi Özelleştir” alanından yeni bir sekme eklenir ve isimlendirilir.

Yeni Sekme ve Grup Oluşturmak

Excel Program Yapma

Excel program yapma esnasında butonların görsel olması da çok önemlidir. Şöyle ki; oluşturulan sekmeye yeni gruplar eklenirken farklı simgeler atamakta yarar vardır.

Excel Program Yapma

Excel program örnekleri incelendiğinde konuya hakimiyet daha da artacaktır. Bu nedenle örnekler üzerinden gidelim. Bir grup Excel dosyalarımız var ve bunların üzerinde işlem yapmak üzere makro oluşturarak Excel’den program yapma işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu işlem için ise öncelikle “Makro Kaydet” işlemini kullanıyoruz.

Excel Program Yapma

“Makro Kaydet” işlemi esnasında ulaşmak istediğimiz tablo açılır ve ardından kayıt durdurulur. Her yeni grup için de bu işlem tekrarlanır. Bu noktadan sonra Excel program yapmak için hazırlığımızı bitirmiş oluruz.

Excel Program İçin Araç Çubuğu Oluşturma

Makro kaydetme işlemimiz bitti. Hem işlev hem de görsel açıdan en önemli kısma geldik. Yeniden “Şeridi Güncelleştir” kısmına gelip “Popüler Komutlar” olarak görülen alanı “Makrolar” olarak değiştiriyoruz. Ardından Sağ tarafta oluşturduğumuz sekmeye oluşturduğumuz ilgili makroyu eklememiz gerekiyor. Makro “Yeniden Adlandır” butonu ile bir simge ekleyebilir ve isimlendirme yapabiliriz.

Excel Program Yapma

Excel programı oluştururken ana amacımız talep ettiğimiz dosyalara tek elden ulaşmaktı. Aşağıdaki resimlerden de görüldüğü üzere araç çubuklarına oluşturduğumuz makroyu ekledik ve direkt ulaşım yapma olanağımız var.

Excel Program Yapma

Görüldüğü üzere Excel kullanımında çok kolay bir şekilde programlama yapılabilmektedir. Hem programlama hem de formül yazma avantajının bulunması nedeniyle eşsiz bir yazılım olması oldukça tercih nedeni olabilmektedir.

Başta Excel cari hesap programı ya da Excel takip programı olarak çok idealdir. Kullanıcı sayısının bu kadar fazla olmasının nedeni de bu kadar işlevsel özelliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

PAYLAŞ


 OFİS DATA