0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

HAZIR EXCEL ŞABLONLARI

Microsoft Office sade işlevsel programları ile değil kullanım kolaylığı sunma özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Yani yapılacak olan işleme dair hazır bir şablon size sunulur ve siz kendi çalışmanıza göre bu şablonu düzenlersiniz. Özellikle Excel bu konuda ciddi kolaylıklar sunmaktadır. Hazır Excel şablonları ile kolaylıkla işlemlerinizi halledebilir ve hem işlevsel hem de görsel sonuçlara erişebilirsiniz.

Bu işlem genel olarak daha çalışmaya başlarken yapılması gerekir. Bir miktar çalıştıktan sonra şablon eklemek çok mümkün değildir. Belki stil ekleme işlemi yaparak bu çözüme ulaşılabilir. Ancak hazır Excel şablonları ülkemiz kullanıcılarına kâfi gelebilmektedir.

Hazır Excel Şablonları İle Çalışmaya Başlarken

Daha ilk boş Excel sayfamızı açtık. Ana amacımız var olan bir hazır Excel şablonları ile çalışmak. Excel sayfamızda yer alan “ Dosya” menüsünden “Yeni” sekmesini seçiyoruz. Karşımızda kullanılabilir hazır şablonlar ve web ortamından indirebileceğimiz şablonlar bulunmaktadır. Excel hazır şablonlar içerisinde “örnek şablonlar” seçilebilir.

Hazır Excel Şablonları

Örnek şablonların altında güncel iş hayatında sıklıkla kullanılacak birkaç örnek bulunmaktadır. Aynı zamanda kullanacağınız şablonun ön izlemesini de görebiliyorsunuz. Sizin için uygun olan hazır Excel tablosu seçilip ön izleme ekranının altında yer alan “Oluştur” simgesi tıklanır.

Hazır Excel Şablonları

Bu hazır Excel tabloları, içeriğinde tüm formüllerinde bulunduğu kullanıma hazır şablonlardır. Hatta bazı durumlarda sadece işletme isimlerinin eklenmesi ile de kullanıma hazır olurlar. Yeniden kod yazmak ya da görsel zenginliklerine güvenmeyenler açısından oldukça idealdirler.

Aynı işlem diğer Office programları için de geçerlidir. Hatta bir sunum hazırlayan için şablonlar daha fazla dikkat çekici olabilmektedir. Powerpoint şablonları bu nedenle hazır Excel şablonları kullanımında daha fazla rağbet görmektedir. Erişim için aynı yolun izlenmesi yeterli olacaktır.

Hazır Excel Şablonları

Excel Şablonları İndirme

Örnek hazır Excel şablonları içerisinde birkaç tane var olduğunu göreceksiniz. Ancak sizlerin ihtiyacınızı bu örnekler görmeye olabilir. Bu durumda Office içerisinde hazır şablonların aranması ve indirilmesi gerekir. Bunun için yine “Dosya” menüsü altından “ Yeni” sekmesi tıklanır. Burada bulunan Office.Com Şablonları içerisinden kendinize uygun olan seçebileceğiniz gibi arama kutusundan da destek alabilirsiniz.

Hazır Excel Şablonları

Mevcut şablonlar üzerinde birkaç küçük düzeltme ile tam size göre olmasını sağlayabilirsiniz. Hazır Excel tabloları hızlı tablo oluşturmak isteyenlerin en büyük kurtarıcısı olacaktır.

Bu şablon ile çalışma işlemine aslında hazır Excel programları demekte mümkün. Çünkü şablonlar formülleri hazırlanmış şekilde gelmektedir. Görsel olarak da renklendirilmiş olabilirlerken bu özelliklerde düzenleme yapılmasına da olanak sağlayacaklardır. Yani renk değişimleri veya formüllerin kapsadığı hücre aralıkları kişi kullanımına bağlı olarak yenilenebilecektir.

Web de biraz arama yapıldığında süper Excel template seçeneklerine ulaşmak mümkündür. Bunlardan bazılarının da makrolu olabilme ihtimali vardır. Hazır Excel makroları ile çalışılabilir ya da küçük düzenlemeler yaparak kendinize en uygun hazır Excel şablonları oluşturma şansı bulabilirsiniz.

Excel de Şablon Olarak Kaydetme

Bazı zamanlarda kullandığımız dosyaları şablon olarak kaydederek tekrar kullanımlarda kolaylıklar yaşayabiliriz. Bunun için öncelikli olarak işlem yapacağımız tabloyu oluşturmamız gerekir. İçeriğine veri girmeden önce şablon olarak kaydetmek en doğru olan olacaktır.

Bunun için hazırlanan Excel şablonlarıDosya” menüsü, “Farklı Kaydet” sekmesi ile şablon olarak kaydedilebilir. Ancak kayıt türünün “Excel Şablonu” olarak seçilmesi, yani uzantısının “.xltx” olarak seçilmesi gerekmektedir.

Hazır Excel Şablonları

Eğer istenilirse internetten hazır Excel formülleri bulunup çalışma sayfanıza uygulayabilirsiniz. Ardından da oluşturduğunuz tabloyu şablon olarak kaydetmek ilerleyen zamanlarda kullanabilmek için oldukça ideal bir yöntem olacaktır. Bunu yaparak hazır Excel dosyaları oluşturmuş olacaksınız ve sürekli tekrarlayan işlemlerde büyük hız elde etmiş olacaksınız.

Microsoft’un Office programları sürekli kullanımlarda kullanıcı kolaylıkları için şablonlarla desteklenmektedir. Bu sadece Microsoft Office Excel için değil Word için de geçerli. Hayal gücünüze ihtiyaç duyulması durumunda ve bu konuda kendinize güveniniz tam değilse hazır Excel şablonları tam aradığınız özellik.

PAYLAŞ


 OFİS DATA