0 212 951 05 08   bilgi@ofisdata.com

Yazılarımız

OfisData

EXCEL ÖRNEKLERİ

Excel kullanımı her zaman olduğu en çok kullanılan programdır. İrili ufaklı şirket ve kuruluş bazı işlerinin yapımı için Excel benzeri hesaplama ve tablo programı kullanmaktadırlar. Elektronik hesaplama programı denilince ilk akla gelen program Excel programı olacaktır. Excel programının öğrenilme aşamasında Excel örnekleri sizlere yardımcı olacaktır. Takıldığınız ya da yapmakta zorlandığınız bölümlerde Excel örneklerini inceleyerek başkalarının nasıl yaptıklarına bakarak kendi proje ve işlerinizi ona göre düzenleye bilirsiniz.

Excel Uygulamaları

Her işte her programda uygulamalar eğitim sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde Excel’i öğrenmek ve ilerletmek içinde Excel uygulamaları kullanılabilir. Excel’in her konusunu öğrenmek için uygulamalardan faydalanılabilir. Örmeğin hazırladığımız bir iş için bazı hücre ve bilgilerin diğerlerinde ayrı gözükmesini istiyoruz. Bunun için yapılması gereken birinci yöntem şartları sağlayan hücreleri teker teker istenilen şekilde biçimlendirmek, ikinci ve kolay yöntem ise koşullu biçimlendirme ile şartları Excel’e vererek Excel’in sizin için bu işi yapmasını sağlamak. Birinci yöntemde şarta uyan hücreleri tek tek elle bulmak hem zaman kaybı hem iş gücü kaybı hem de hata yapma olasılığı yüksek bir yöntemdir. İkinci yöntem olan koşullu biçimlendirme ile binlerce hücre ve veri saniyeler içinde sizin istediğiniz şekilde biçimlenecektir.

Bu ve buna benzer bütün Excel konuları için hem yazı şeklinde hem de video şeklinde uygulama dersleri bulmak mümkündür. Uygulamaları indirerek, seyrederek Excel’in o konusu hakkında kendinizi geliştirebilirsiniz. Uygulamalardan azami verim almak istiyorsanız yapmanız gereken uygulamadaki örneklere benzer örnekleri sizlerinde yapmasıdır. Bu sayede öğrenilen bilgi daha kalıcı olacak ve konunun öğrenilme süreci daha hızlı olacaktır.

Excel Örnekleri

Yukarıdaki resimdeki benzer bir uygulamayı dinlediğinizde yada yapılanları birebir uyguladığınızda EĞER fonksiyonu başta olmak üzere birden çok fonksiyonun nasıl kullanıldığını görürsünüz.

Excel Örnekleri

Bu ve buna benzer uygulamalar ile takıldığınız konuları öğrenme, unutulan konuları yeniden hatırlama sürecini halletmiş oluruz.

Excel Örnekleri İndir

Excel örnekleri diye arattığımızda karşımıza yüzlerde örnek çıkmaktadır. Örnek aramalarında genelden özele doğru inmek sadece aradığımız konuyla alakalı örnekleri getirecektir. Excel örnekleri indir yazarak uygulama örneklerinin indirilebilir şekilde olanlarına ulaşabiliriz. Aradığımız örnekleri bulduktan sonra bilgisayarımıza indirip düzenli bir şekilde saklarsak ilerleyen zamanlarda lazım olduğunda tekrar kullana biliriz.

Excel Örnek Uygulamalar

Yazımızın önceki satırlarında da belirttiğimiz gibi Excel konuları üzerine örnek uygulama bulmak hiç zor değildir. Aynı konuyla alakalı yüzlerce internet sayfası, video, slayt bulunabilir. Örnek uygulamalarda bazıları çok basit şekilde yapılmış olabilir. Basit olanlarında genellikle bir konu, bir fonksiyon üzerine yoğunlaşılmıştır. İleri seviyede olan örnek uygulamalar ise daha komplike ve birden çok fonksiyonun bir arada kullanılması ile oluşturulmuştur. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Excel Örnekleri Excel Örnekleri

Excel Uygulama Örnekleri

Uygulamalar sayesinde bilinmeyene doğru kapı aralarız. Excel uygulama örnekleri ile de Excel’in bazı konuları öğrenilebilir. Yeter ki sizin öğrenmeniz gereken konuyla alakalı doğru uygulama örneğini bulmuş olun. Excel uygulama örneklerinin konu öğretme konusunda etkisi olmakla beraber konunun pekişmesi için bol bol örnek yapmalı ve not almalısınız. Hatta öğrendiğiniz konularla alakalı kendi örneklerinizi oluşturmalısınız.

Excel Örnekleri

Excel Tablo Örnekleri

Excel çalışmalarının büyük çoğunluğunda tablo görüntüsü kullanılmaktadır. Hazırlanan sayfaların tablo şeklinde hazırlanması hem girilen verilerin daha kolay giriş yapılmasını sağlar hem de verilerin bir düzen içinde gözükmesini sağlar.

Excel Örnekleri

Yukarıdaki Excel sayfasında elle yapılmış bir tablo görülmektedir. Tablolar elle yapılabilineceği gibi tablo şablonları ile de yapılabilinir. Artık işinize hangisi yaracaksa işlerinizi hangisi kolaylaştıracaksa o yöntemi kullanmanız mantıklı olacaktır.

Excel Örnekleri

Yukarıdaki tabloda bir boş olan tablo doldurulmuş halde görülmektedir. Girilen bilgiler ve veriler yerli yerinde neyin ne olduğu anlaşılır haldedir. Tablo kullanımı işlerin kolay hale gelmesini sağlayacaktır.

Excel Makro Örnekleri

Excel’in en zor konularından birisi olan makro ile ilgili örnekler sayesinde makro yazım ve makrolar la alakalı bilgilerinizi geliştirebilirsiniz. Makro konusu ileri Excel konuları arasındadır. Microsoft Visual Basic kodlarının kullanıldığı makrolar da kod yazımı ile ilgili örnekleri inceleyerek kod yazma becerinizi geliştirebilirsiniz.

Excel Örnekleri Excel Örnekleri

Excel Grafik Örnekleri

Excel’in güçlü yanlarından birisi olan grafik meselesi sayesinde hazırladığımız işlerin daha anlaşılır hale getirebiliriz. Excel içinde çok farklı grafik türleri mevcuttur. Her grafik türünde altında birçok grafik tipi mevcuttur. Grafik alanında kendimizi geliştirebilmek için Excel grafik örnekleri işimize yarayabilir. Örneklerde yapılan grafikleri inceleyerek bizde grafiklerimizin daha okunaklı ve anlaşılır hale getirebiliriz.

Excel Örnekleri

Grafik türlerinden işimiz için uygun olanın seçilmesi ve grafik ayarlarının grafik türüne göre yapılması gerekmektedir. Veri ve grafik birlikteliğinin uygun olması gerekmektedir. Bazı durumlarda pasta grafik uygun olurken bazı verilerde ise sütun grafik en uygunu olacaktır.

Excel Örnekleri

Excel grafik örnekleri ile grafik yapma becerinizi geliştirip bilmediğiniz daha önce kullanmadığınız grafik inceliklerini görürsünüz. Grafik hazırlama sürecinde hazırlayacağınız grafiğin nasıl olacağı ile ilgili daha önceden hazırlanmış grafik örneklerine bakarak karar verebilirsiniz.

Excel Formül Örnekleri

Excel denilince akıllara gelen ilk şey sayılar ve hesaplamalardır. Sayılar üzerinde yapılacak işlemleri kolaylaştıran şeylere biz formül diyoruz. Excel projelerinizde yapılacak işin formülle yapılma oranı yüksekse o proje daha saklılık ve hata yapılma olasılığı çok azdır. Formül kullanmadan yapılan işlerde hata yapma oranı daha yüksek olacaktır.

Excel Örnekleri

Yukarıdaki resimde 3 tane fonksiyonun formül içinde nasıl kullanıldığına dair formül örneği ve açıklaması mevcuttur. Görüldüğü gibi formül kullanımı çok zor olmamakla birlikte kullanılması kaçınılmaz olan Excel özelliklerindendir.

=TARİH(YIL(A2)+B2;AY(A2);GÜN(A2)) açıklaması 6/9/2009'a 3 yıl ekler (6/9/2012)

=TARİH(YIL(A3)+B3;AY(A3);GÜN(A3)) açıklaması 2/9/2009'dan 5 yıl çıkarır (2/9/2004)

=TARİH(YIL(A4)+B4;AY(A4);GÜN(A4)) açıklaması 10/12/2010'a 25 yıl ekler (10/12/2035)

Yukarıdaki formül örneklerinde de görüldüğü gibi bir formülde birden çok fonksiyon kullanılabilir. Formüllerin bu şekilde yazılması sayesinde formül karmaşasına son verilmektedir. Excel arka planda formülde kullanılan bütün fonksiyonları gerektiği şekilde işleterek sonuçları üretir ve formülün sonucu olarak istenilen bilgi üretilmiş olur.

Excel Eğer Formülü Örnekleri

Excel’de kullandığımız karşılaştırma operatörü olan EĞER en sık başvurulan Excel fonksiyonudur. EĞER fonksiyonu sayesinde binlerce veri ve bilgi karşılaştırmaya tabi tutularak saniyeler içinde sonucu çıkabilmektedir. Aynı makro kullanımında olduğu gibi EĞER fonksiyonu da ileri Excel konuları arasındadır. EĞER fonksiyonu kullanımı becerinizi geliştirmek ve inceliklerini öğrenmek için Eğer formülü örneklerini inceleyebilirsiniz.

Eğer fonksiyonu konusunda en çok aranan formül şu olsa gerek

Excel Örnekleri
Excel Birden Fazla Eğer Formülü

=EĞER(D2<45;1;EĞER(D2<55;2;EĞER(D2<70;3;EĞER(D2<85;4;EĞER(D2<101;5;"YANLIŞ NOT GİRİLDİ")))))

Formülde D2 hücresindeki bilgi kontrol ediliyor. D2 hücresine girilen yüzlük not 5’lik not sistemine çevriliyor. Bu formülde yüzlük sistemden 5’lik sisteme çevirmek için iç içe EĞER kullanılmıştır.

Excel Raporlama Örnekleri

İş hayatında her işin sonucu rapordur. Hayatta da bu iş bu şekildedir. Bir yıllık bir eğitim öğretim sonucunda belli bir sınavlara girilir. Sınav sonucu velilere rapor(Karne) olarak sunulur. Excel üzerinde yapılan işlerinde belli sürelerde bir üst kademeye, müşteriye ve daha bir çok kişiye rapor şeklinde sunulması gerekebilir. O nedenle iş ne kadar iyi, güzel ve hatasız yapılmış olsa bile iş sonunda raporlarında bu denli özenli ve güzel hazırlanması gerekmektedir. Excel rapor örneklerini inceleyerek kendinizi rapor hazırlama konusunda geliştirebilirsiniz.

PAYLAŞ


 OFİS DATA